Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów.

Interesują nas zwłaszcza związki etyki z ekonomią. - Chrześcijańska myśl ekonomiczna, o znaczeniu uniwersalnym, stwierdza, że kradzież rozpowszechniana we wszelkiej formie, a zwłaszcza kradzież, zalegalizowana i w majestacie prawa popełniania przez państwo i jego urzędników na obywatelach, jest wrogiem rozwoju gospodarczego, prowadząc do ludzkiej biedy i niedoli - uważa Jan Michał Małek, który w 2007 roku założył PAFERE. Wcześniej Fundacja działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, powołanej do życia w 2000 roku, w Kalifornii.

Dewiza PAFERE

Bądź wolny w ramach moralności i pozwalaj innym na to samo! Pielęgnuj wolność w sferze ducha i sumienia. Broń wolności w sferze materialnej, by nikt nikomu nie zabierał uczciwe nabytej własności. To podstawowe zasady każdego wolnościowca. 

Naszym głównym celem jest edukacja ekonomiczna w duchu wolnorynkowym 

Z inicjatywy Fundacji opublikowano ponad 20 książek zaliczanych do absolutnej klasyki ekonomii wolnorynkowej i setki artykułów edukacyjnych. W PAFERE dużą wagę przywiązujemy do tego, aby wydawane przez nas publikacje były napisane możliwie prostym językiem, a zawarte w nich treści miały charakter ponadczasowy. Nie ograniczamy się do tłumaczenia i kolportowania dzieł wybitnych, ale nieżyjących już myślicieli. Dzieła klasyków uzupełniamy publikacjami zupełnie autorskimi przygotowywanymi w serii BIBLIOTEKA RZĄDZĄCYCH I RZĄDZONYCH. Te krótkie, często dwujęzyczne publikacje przybliżają kluczowe mechanizmy związane z zarządzaniem państwem, rozprawiają się z mitami dotyczącymi gospodarki i polityki. Udostępniamy je za darmo na stronie ksiazki.pafere.org. Pobierając książkę w wersji elektronicznej można przekazać PAFERE dotację, która w całości trafi na działalność statutową. 

Fundacja jest otwarta na współpracę ze wszystkimi osobami i organizacjami działającymi na polu upowszechniania wartości, w celu których została powołana. 

Swoje cele realizujemy poprzez:

- ORGANIZACJĘ PRELEKCJI, KONFERENCJI, SEMINARIÓW: W celu zachęcenia młodego pokolenia do współuczestniczenia w odpowiedzialnym zarządzaniu naszym krajem organizujemy inspirujące spotkania z czołowymi przedstawicielami światowego ruchu wolnościowego. Wśród naszych prelegentów są m.in. prof. Lawrance Reed, prof. Alejandro Chafuen, prof. Ken Schoolland, prof. Thomas E. Woods. 

- SPONSOROWANIE I ORGANIZACJĘ KONKURSÓW: Sztandarowym jest MAGISTER PAFERE w trakcie którego wyłaniamy najlepsze prace magisterskie poświęcone szeroko rozumianym związkom wolności, gospodarki, odpowiedzialności, przedsiębiorczości, moralności. Zwycięzcom fundujemy atrakcyjne nagrody. 

- SZEROKO ZAKROJONĄ DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZĄ, RÓWNIEŻ W TZW. NOWYCH MEDIACH. 

W ramach AKADEMII PAFERE, cyklu internetowych wykładów, omawiamy kluczowe zagadnienia wolnościowe. Za darmo i bez wychodzenia z domu każdy ma dostęp do wykładów prowadzonych przez ekspertów z kraju i zagranicy.

GOŚĆ PAFERE
to seria krótkich filmów, w których specjaliści poruszają tematy związane z ekonomią, polityką i etyką. Dotychczas opublikowaliśmy wypowiedzi takich osobistości jak Stefan Oleszczuk, Fracois Hollande, mec. Piotr Andrzejewski, prof. Witold Kwaśnicki, prof. Michał Wojciechowski, Jan Michał Małek...

ŚWIAT OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
to seria wywiadów przybliżających sylwetki i historie ludzki, którzy dzięki własnej pomysłowości, konsekwencji, a przede wszystkim wytężonej pracy odnieśli sukces zawodowy. Chcemy w ten sposób pokazać jak z perspektywy małych i średnich firm wygląd polska gospodarka, "kuchnia" zarządzania firmą, codzienność na froncie walki o klienta. Wierzymy, że nasi rozmówcy - praktycy biznesu - zachęcą do aktywnego działania mającego na celu dobro naszej Ojczyzny. 

Staramy się, aby nasz kanał w serwisie YouTube był skarbnicą wiedzy ekonomicznej, która w wolnorynkowym duchu wyjaśnia sposób funkcjonowania społeczeństw. 

- PROWADZENIE BADAŃ NAD BIEŻĄCYMI PROBLEMAMI EKONOMICZNYMI I GOSPODARCZYMI.

- PODEJMOWANIE WSPÓŁPRACY Z INNYMI FUNDACJAMI, INSTYTUCJAMI I ORGANIZACJAMI. Współorganizujemy obozy dla młodzieży (Liberty English Camp), które pozwalają połączyć naukę języka angielskiego z poznawaniem podstaw ekonomii wolnorynkowej i przedsiębiorczości. Współpracujemy z sprzyjającymi nam politykami, dziennikarzami, duchownymi, naukowcami...

- PROWADZENIE I SPONSOROWANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH. Współpracujemy z czołowymi portalami wolnościowymi np. wolnosc24.pl, prokapitalizm.pl. 

- DZIAŁANIA NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA WOLNOŚCIOWEGO. Okazją do lepszego poznania się i nawiązania współpracy są np. zjazdy środowisk wolnorynkowych PAFERE LIBERTY WEEKEND. 

Zostań Mecenasem Wolności

Fundacja PAFERE, w przeciwieństwie do innych podobnych organizacji działających w Polsce, utrzymuje się wyłącznie ze środków prywatnych i ma statutowy zakaz korzystania ze środków publicznych zabranych pod przymusem podatnikom. Dlatego liczymy na Państwa dobrowolne wsparcie naszych inicjatyw.
Wesprzyj naszą działalność
wpłacając darowiznę na konto bankowe:
ING Bank Śląski S 
76 1050 1012 1000 0090 3041 9197

Kontakt z Fundacją

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego 
ul. Mickiewicza 16/12A, 01-517 Warszawa
www.pafere.org; pafere@pafere.org
tel: +48 22 633 52 30

Dane księgowe
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego
ul. Mickiewicza 16/12A, 01-517 Warszawa
NIP: 522 288 82 24
REGON: 140979811
KRS: 0000278610