Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Konferencje i konkursy - archiwum

Wszystkie nagrodzone prace w konkursie Magister PAFERE 2015 do pobrania!

Prezentujemy naszym Czytelnikom wszystkie nagrodzone prace magisterskie z ubiegłorocznej edycji konkursu Magister PAFERE, w tym zwycięską pracą autorstwa p. Sebastiana Wieczorka. Przypomnijmy, że uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 grudnia 2015 roku w Warszawie."Myślenie ekonomiczne dla wierzących" już w naszej księgarni!

Nakładem Fundacji PAFERE ukazała się książka Samuela Gregga z Instytutu Actona pt.: "Myślenie ekonomiczne dla wierzących". Książkę nabyć można w naszej księgarni, a jej cena to jedynie 25 zł.Wkrótce Magister PAFERE w nowej odsłonie

Podczas niedawnej konferencji PAFERE w Krakowie w dniach 19-20 września br. uhonorowaliśmy laureatów ostatniej edycji konkursu Magister PAFERE. Tymczasem już wkrótce ruszamy z kolejną edycją.Konferencja 5-lecie PAFERE i gala III edycji konkursu Magister PAFERE

Konferencja 5-lecie PAFERE i gala III edycji konkursu Magister PAFEREMagister PAFERE, II edycja

27 lutego 2010 roku w Pałacu Sapiehów w Warszawie odbyła się konferencja "Przedsiębiorca - zawód czy powołanie", połączona z uroczystą galą wręczenia nagród laureatom II edycji konkursu Magister PAFEREMagister Pafere I edycja, rozdanie nagród

W sobotę, 12 kwietnia 2008 roku, w siedzibie Fundacji Respublika odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I edycji konkursu Magister PAFERE na najlepsze prace magisterskie w dziedzinie ekonomii i promocji rozwiązań wolnorynkowych. Impreza Fundacji PAFERE została zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem KoLiber.Prelegenci konferencji PAFERE, Kraków 19-20 września 2014

19 i 20 września br. spotykamy się w Krakowie na konferencji "Własność prywatna a postęp gospodarczy". Uświetnią ją znakomici prelegenci. Oprócz gości ze Stanów Zjednoczonych, Lee Edwardsa i Alejandro Chafuena, można będzie posłuchać wybitnych polskich ekonomistów, publicystów, ekspertów. Przypominamy pełną listę prelegentów, zachęcając jednocześnie do rejestrowania się na konferencję, póki są miejsca.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Aleksego Przybylskiego.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa popytu i podaży?

Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Mateusza Zabłockiego.Znamy zwycięzcę IV edycji konkursu Magister PAFERE!

Jury konkursu zdecydowało, że zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Magister PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii, został Rafał Małeska, autor pracy  Systemy gospodarcze świata a poziom życia ludności, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa popytu i podaży?

Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Radosława Nicieji, ucznia Zespołu Szkół nr 3  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Karola Handzela.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, a skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Kingi Dachtery, uczennicy I klasy Technikum Architektury Krajobrazu w Poznaniu w Zespole Szkół w Rokietnicy.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Prezentujemy pracę, które zdobyła trzecie miejsce w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, a skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Jakuba Madeja, ucznia V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Prezentujemy pracę, które zdobyła drugie miejsce w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, a skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Dziś praca Kamila Przespolewskiego z Biskupic Jerzykowa.Do czego prowadzi próba podważenia lub niestosowania się do prawa podaży i popytu?

Rozpoczynamy publikację prac, które zwyciężyły w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, a skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: "Lekceważenie prawa popytu i podaży". Na początek praca, która zdobyła I miejsce, napisana przez ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Wiktora Urbańskiego.Wyniki konkursu „Lekceważenie prawa popytu i podaży”

Prezentujemy wyniki konkursu na esej dotyczący skutków lekceważenie prawa popytu i podaży dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Ponieważ poziom konkursu był wysoki, jury zdecydowało się, oprócz nagrodzenia trzech najlepszych prac, przyznać aż pięć wyróżnieńMożesz jeszcze przysłać swoją pracę magisterską na konkurs Magister PAFERE!

Do końca roku przedłużony został termin nadsyłania prac do IV edycji konkursu Magister PAFERE, organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni, którzy napisali swoje prace w latach 2010 - 2013. Podstawowy warunek: prace muszą przyczyniać się do rozwoju wiedzy na temat ekonomii wolnorynkowej i zrozumienia zależności pomiędzy etyką a gospodarką.IV edycja konkursu Magister PAFERE 2013

Informujemy, że do końca bieżącego roku przedłużony został termin nadsyłania prac do IV edycji konkursu Magister PAFERE. Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni, którzy napisali swoje prace w latach 2010 - 2013. Podstawowy warunek: prace muszą przyczyniać się do rozwoju wiedzy na temat ekonomii wolnorynkowej i zrozumienia zależności pomiędzy etyką a gospodarką.Gala III Edycji Konkursu Magister PAFERE - relacja wideo

21 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczysta gala III edycji Konkursu Magister PAFERE. Uroczystość prowadził koordynator projektu, Konrad Rajca. Obecni byli jurorzy: dr Sebastian Musioł, prof. Michał Wojciechowski i Andrzej Barański.Wyniki konkursu "List do rządzących"

Pragniemy z przyjemnością poinformować, że Jury konkursu PAFERE "List do rządzących - jak zwiększyć zakres wolności gospodarczej w Polsce" wyłoniło jego zwycięzców.Powitanie gości i wstępne słowo z okazji uwieńczenia III edycji konkursu Magister PAFERE i 5-tej rocznicy PAFERE Polska - 21 kwietnia 2012

Publikujemy wystąpienie p. Jana Michała Małka, założyciela Fundacji PAFERE i jej wieloletniego Prezesa, wygłoszone w dniu 21 kwietnia 2012 roku w Warszawie, podczas uroczystej konferencji z okazji V-lecia Fundacji połączonej z galą wręczenia nagród III edycji konkursu Magister PAFERE.5 lat Fundacji PAFERE i Magister PAFERE - relacja

Rocznicę 5-lecia Fundacji PAFERE mamy już za sobą. 21 kwietnia 2012 roku w Domu Rzemiosła przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja z tej okazji, połączona z galą wręczenia nagród III edycji konkursu Magister PAFERE.Magister PAFERE, edycja II - z naszego archiwum

Już 21 kwietnia 2012 roku spotykamy się w Warszawie na konferencji "Szara strefa - przyczyny i skutki dla gospodarki", która połączona będzie z uroczystą galą wręczenia nagród w III edycji konkursu Magister PAFERE.21 kwietnia 2012: 5-lecie naszej Fundacji i gala wręczenia nagród konkursu Magister PAFERE

W dniach 20-26 kwietnia przyjedzie do Polski na nasze zaproszenie prof. Victor Claar, autor książki "Sprawiedliwy handel?". Gość weźmie m.in. udział w odbywającej się 21 kwietnia 2012 (sobota) w Warszawie konferencji z okazji 5-lecia Fundacji, połączonej z galą wręczenia nagród w konkursie Magister PAFERE.Konkurs PAFERE "List do rządzących"

Fundacja PAFERE ogłasza konkurs na esej p.t. „List do rządzących – jak zwiększyć zakres wolności gospodarczej w Polsce?”. Patronat objął Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Stowarzyszenie KoLiber, miesięcznik konserwatywno-liberalny Goniec Wolności oraz portale Prokapitalizm.pl i Mojeopinie.pl.

Cel konkursu to promocja idei swobody działalności gospodarczej w Polsce wśród młodego pokolenia i nie tylko. Osoby młode to najbardziej rzutka i przedsiębiorcza część naszego społeczeństwa i ona będzie kiedyś decydować o przyszłości naszego kraju. Dlatego zwracamy się do uczniów i studentów - wyraź swoje pomysły na liberalizację polskiej gospodarki i zdobądź cenne nagrody!Konkurs Magister PAFERE - I etap za nami

Dobiegł końca I etap kwalifikacji do konkursu Magister PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii. Dziękujemy za tak liczne Państwa zgłoszenia i gratulujemy wszystkim, których prace zostały zakwalifikowane do udziału w konkursie!Magister PAFERE - prace można nadsyłać do 30 listopada br.

30 października upłynął termin zgłaszania prac do konkursu Magister PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii. Jednak z uwagi na przepełnienie objętości naszego serwera część z Państwa prac mogła do nas nie dotrzeć. Za utrudnienia bardzo serdecznie przepraszamy.Magister PAFERE - jeszcze tylko miesiąc czekamy na prace!

Już tylko miesiąc został, aby  wziąć udział w konkursie Magister PAFERE na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii, jedynego konkursu w Polsce promującego wolnorynkowe prace magisterskie. Nagrodą dla zwycięzcy jest opublikowanie pracy w formie książkowej, 3 tys. zł oraz nagrody specjalne ufundowane przez sponsorów konkursu.Rusza III Edycja Konkursu Magister PAFERE

Rusza już III Edycja Konkursu Magister PAFERE na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii. W tym roku tematami przewodnimi są relacje etyki i ekonomii , przedsiębiorczość i zagrożenia płynące z polityki prowadzącej do zadłużania państwa. W tegorocznej edycji konkursu wśród jury, obok kadry naukowej, reprezentowani są także przedsiębiorcy. Magister PAFERE - relacja z gali wręczenia nagród

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z uroczystej gali wręczenia nagród laureatom II edycji Konkursu Magister PAFERE za najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii. Uroczystość miała miejsce w dniu 27 lutego 2010 roku w Warszawie, w Pałacu Sapiehów.Magister PAFERE, II edycja - relacja wideo

Przedstawiamy Państwu pierwszą część wideo-relacji z tegorocznej gali wręczenia nagród laureatom II edycji konkursu Magister PAFERE. Uroczystość, połączona z konferencją „Przedsiębiorczość – zawód czy powołanie”, odbyła się 27 lutego 2010 roku w Warszawie w Pałacu Sapiehów.Konkursowe filmy już na wideokanale PAFERE

Na kanale Fundacji PAFERE na YouTube obejrzeć już można wszystkie filmy zgłoszone na konkurs filmowy "Nie kradnij". Przypominamy, że jury konkursu nie przyznało pierwszej nagrody. Przyznano natomiast II miejsce, dwa równorzędne III miejsca oraz dwa wyróżnienia.

Poniżej prezentujemy film, który zdobył II miejsce - "Każdy jest ofiarą" w reżyserii Krzysztofa Kubika.Magister PAFERE, II edycja - fotoreportaż

27 lutego 2010 roku w Pałacu Sapiehów w Warszawie odbyła się konferencja "Przedsiębiorca - zawód czy powołanie", połączona z uroczystą galą wręczenia nagród laureatom II edycji konkursu Magister PAFERE. Przedstawiamy fotoreportaż z tej uroczystości.Znamy wyniki konkursu filmowego "Nie kradnij!"

Zdobywcą II miejsca w konkursie „Nie kradnij!” na najlepszy film krótkometrażowy prezentujący negatywne skutki łamania VII Przykazania przez państwo i obywateli został Krzysztof Kubik, autor filmu „Każdy jest ofiarą”. Jury zdecydowało się nie przyznawać I miejsca i wskazało dwie równorzędne III nagrody, którą otrzymały filmy Michała Szagżdowicza „Przetarg” i  Andrzeja Szypulskiego „Nie kradnij”. Nie przyznanie I nagrody w konkursie jury motywuje niepełnym zrozumieniem przez uczestników idei konkursu. - Uwaga uczestników skierowała się zbytnio ku kwestiom jednostkowym, pospolitej kradzieży i korupcji, zamiast ku gospodarce i relacjom społecznym - uzasadnia werdykt Przewodniczący Jury prof. Michał Wojciechowski. - Staraliśmy się wyróżnić filmy, które niosą myśl ogólniejszą i nie ograniczają się do obrazu jednostki popełniającej kradzież kryminalną - dodaje.Magister PAFERE, II edycja konkursu na najlepszą pracę magisterską, Warszawa, 27 lutego 2010

Tym razem spotkaliśmy się w Pałacu Sapiehów. Było niezwykle uroczyście. Nie zabrakło chwil wzruszenia, podziękowań, gratulacji. Uroczystą galę uświetniły interesujące wykłady na temat prywatnej przedsiębiorczości. Całą relacjęz II edycji Magistra obejrzeć można na kanale PAFERE TV, na YouTube.

Magister PAFERE, II edycja, 27 lutego 2010

Kto zwyciężył?

Relacja wideoMagister Pafere, I edycja konkursu na najlepszą pracę magisterską, Warszawa, 12 kwietnia 2008

W sobotę, 12 kwietnia 2008 roku, w siedzibie Fundacji Respublika odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I edycji konkursu Magister PAFERE na najlepsze prace magisterskie w dziedzinie ekonomii i promocji rozwiązań wolnorynkowych. Impreza Fundacji PAFERE została zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem KoLiber."Nie kradnij" - ostatni moment na przysłanie filmu

Z końcem roku minął regulaminowy termin nadsyłania filmów do konkursu "Nie kradnij", na najlepszy film krótkometrażowy ukazujący negatywne skutki nie przestrzegania w życiu społeczno-gospodarczym VII Przykazania - "Nie kradnij". W związku z terminem Świąt i weekendem zdecydowaliśmy się jednak na przedłużenia czasu nadsyłania filmów konkursowych do 5 stycznia.
Magister PAFERE do końca października

 Do końca października można przesyłać prace magisterskie do konkursu MAGISTER PAFERE, na najlepszą pracę magisterska z dziedziny ekonomii. Udział w konkursie mogą brać prace obronione w 2008 i 2009 roku, które przyczyniają się do promowania wiedzy ekonomicznej, a w szczególności edukacji w dziedzinie wolnego rynku i zrozumienia zależności między etyką a gospodarką.Konkurs filmowy: Nie kradnij! - informacja prasowa

Najnowszy projekt Fundacji PAFERE konkurs „Nie kradnij!” na najlepszy film internetowy ma się przyczyniać do zwiększenia świadomości negatywnych skutków społecznych i gospodarczych nieprzestrzegania przez obywateli i rządzących tego fundamentalnego imperatywu moralnego. Udział w konkursie mogą brać filmy ukazujące szerokie znaczenia społeczno-gospodarcze imperatywu „Nie kradnij!”.Konkurs filmowy: Nie kradnij!

Przeraża Cię wszechogarniająca biurokracja, niewola gospodarcza, korupcja, kłamstwo i złodziejstwo ukryte po płaszczykiem dbania o dobro państwa, czy budżetu? Uważasz, że podstawowe przykazanie moralne „Nie kradnij” obowiązuje także w życiu gospodarczym? Twoim zdaniem państwo regularnie dopuszcza się kradzieży, a przyczyną i skutkiem kryzysu jest właśnie kradzież? Jeżeli  tak uważasz i umiesz kręcić krótkie filmy video zgłoś swoje dzieło do konkursu Fundacji PAFERE  - „Nie kradnij”, na najlepszy film internetowy. To pierwszy taki konkurs w Polsce.Udział mogą brać filmy, które przyczyniają się do ukazywania szerokiego znaczenia społeczno-gospodarczego imperatywu „Nie kradnij!” i negatywnych skutków wynikających z  jego nieprzestrzegania.Regulamin konkursu filmowego Nie kradnij!

Udział w konkursie mogą brać filmy, które: 1. Przyczyniają się do ukazywania szerokiego znaczenia społeczno-gospodarczego imperatywu: „nie kradnij!” .2. Ukazują negatywne skutki społeczno-gospodarcze wynikające z  nieprzestrzegania tego imperatywu.3. Przyczyniają się do promowania wiedzy ekonomicznej, a w szczególności edukacji w dziedzinie wolnego rynku i zrozumienia zależności między etyką a gospodarką.4. Nie były wcześniej publikowane w Internecie i wyświetlane publicznie podczas innych konkursów, imprez czy festiwali.5. Długość filmu nie może przekraczać 5 minut i być krótsza niż 2 minuty. 6. Autorzy filmów zobowiązani są do wypełnienia formularza zgłoszeniowego (dostępny na stronie www.pafere.org) i przesłania go organizatorom, co jest warunkiem niezbędnym dopuszczenia do udziału w konkursie. 7. Termin nadsyłania filmów w formie elektronicznej na płycie CD w formacie mpeg pod adres Fundacji (ul. Korfantego 9A 01-496 Warszawa) mija 31 grudnia 2009 roku.II Edycja konkursu Magister PAFERE ruszyła

 Fundacja PAFERE ogłasza II Edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii. Udział w konkursie mogą brać prace obronione w 2008 i 2009 roku, które podejmują tematykę polityczno-społeczno-ekonomiczną i przyczyniają się do promowania wiedzy ekonomicznej, a w szczególności edukacji w dziedzinie wolnego rynku i zrozumienia zależności między etyką a gospodarką. Magister PAFERE w "Gościu Niedzielnym"Magister PAFERE okazał się sukcesem

10 kwietnia 2008. Warszawa – Konkurs MAGISTER PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii okazał się sukcesem – potwierdzają zgodnie członkowie jury konkursu.Wyniki konkursu MAGISTER PAFERE

Dobiegł końca organizowany przez fundację PAFERE konkurs na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii. Napłynęło do nas wiele bardzo interesujących prac o bardzo różnorodnej tematyce. Konkurs MAGISTER PAFERE - minął termin nadsyłania prac

Wraz z końcem ubiegłego roku upłynął termin nadsyłania prac na konkurs MAGISTER PAFERE na najlepsze prace magisterskie z dziedziny ekonomii organizowany przez Fundację PAFERE Polska. Wyniki kwalifikacji do II etapu będą znane pod koniec stycznia.