Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Wizyta Marta Laara w Polsce, 9-11 marca 2006 roku

Małgorzata Thatcher mówi o nim nie inaczej jak: „mój najlepszy uczeń”. Jednak 42-letni, dwukrotny premier Estonii Mart Laar, w radykalizmie reform przebił swoją zasłużoną mentorkę, gdyż nawet Żelazna Dama nie zdołała wprowadzić w swoim kraju podatku liniowego – Estonia dokonała tego jako pierwsza w Europie. Dzięki Fundacji PAFERE, Polacy mieli okazję posłuchać jak estoński mistrz liberalizmu przeobraził swoją ojczyznę w mały, wielki kraj.

Brodaty mężczyzna, który przeczytał w życiu raptem kilka książek z zakresu ekonomii stał się ojcem sukcesu gospodarczego nadbałtyckiego państwa. Gdy w 1992 roku, po raz pierwszy po zwycięskich wyborach, pojechał na spotkanie premierów państw Europy do Wiednia nie chciano go wpuścić do hotelu, w którym odbywały się obrady, gdyż wyglądał za młodo na premiera. Ale to właśnie młodość, otwartość na szaleństwa i nieposłuszeństwo wobec porad innych były przyczyną, że Estonia zamiast dreptać krok po kroku jak wiele innych krajów w reformowaniu gospodarki, dokonała skoku. 

Czytaj całość...

Zobacz fotoreportaż...

Data dodania: 2010-02-02 18:30:33
Artykul przeczytano 1344 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.