Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Znamy wyniki konkursu filmowego "Nie kradnij!"

Zdobywcą II miejsca w konkursie „Nie kradnij!” na najlepszy film krótkometrażowy prezentujący negatywne skutki łamania VII Przykazania przez państwo i obywateli został Krzysztof Kubik, autor filmu „Każdy jest ofiarą”. Jury zdecydowało się nie przyznawać I miejsca i wskazało dwie równorzędne III nagrody, którą otrzymały filmy Michała Szagżdowicza „Przetarg” i  Andrzeja Szypulskiego „Nie kradnij”. Nie przyznanie I nagrody w konkursie jury motywuje niepełnym zrozumieniem przez uczestników idei konkursu. - Uwaga uczestników skierowała się zbytnio ku kwestiom jednostkowym, pospolitej kradzieży i korupcji, zamiast ku gospodarce i relacjom społecznym - uzasadnia werdykt Przewodniczący Jury prof. Michał Wojciechowski. - Staraliśmy się wyróżnić filmy, które niosą myśl ogólniejszą i nie ograniczają się do obrazu jednostki popełniającej kradzież kryminalną - dodaje.

 - Film Krzysztofa Kubika, zdobywcy II miejsca, pokazuje, że kradzież może mieć różne oblicza – popełniana może być nie tylko przez „zwykłych” złodziei, ale także dzięki takim, a nie innym zapisom prawnym, które ułatwiają kradzież (np. przyjęcie łapówki przez urzędnika). Dzięki temu film w najpełniejszy sposób jest zgodny z ideą konkursu. Dodatkowym jego atutem jest ciekawa forma – napisał w uzasadnieniu werdyktu Stefan Sękowski z portalu Fronda.pl.

Michał Szagżdowicz w filmie  „Przetarg” opowiada o firmie podchodzącej do przetargu. Sekretarka przedsiębiorstwa kierując się chęcią własnego zysku sprzedaje konkurencji tajne informacje. W efekcie jej firma upada, a sekretarka staje się ofiarą własnej intrygi i pozostaje bez pracy, a także pieniędzy obiecanych przez konkurencję.

Z kolei Andrzej Szypulski w swojej produkcji „Nie kradnij” przestawia parę przyjaciół,  narzekających na wszechobecne kradzieże w Polsce, ale którzy sami potrafią bez żadnych skrupułów pojechać publicznym środkiem transportu bez biletu. - Obraz ten uczy, że poszanowanie własności prywatnej musi stać się osobistą wartością, gdyż tylko w ten sposób można zbudować właściwe społeczne relacje. Przejrzysta realizacja obrazu i dobry montaż pomaga w dobrym odczytaniu idei filmu – uważa ks. Jacek Gniadek.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Bartosz Dziewa, autor animowanej parodii filmu propagandowego pt. „Kradzież” i Karolina Grzybek autorka „Umowy”, w której prezentuje szkodliwe skutki nepotyzmu w przyznawaniu publicznych pieniędzy.

Zdobywca II miejsca otrzyma 1,8 tys. zł i nagrodę specjalną ufundowaną przez portal Fronda.pl. Zdobywcy III pozycji otrzymają w nagrodę po 600 zł. Nagrodzeni i laureaci otrzymają zestaw książek o tematyce wolnorynkowej, ufundowanych przez PAFERE.

Werdykt podjęło jury w składzie: Prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący jury - teolog, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski), Prof. Witold Kwaśnicki (ekonomista, Uniwersytet Wrocławski),  red. Stefan Sękowski (dziennikarz, Fronda.pl), Ks. Jacek Gniadek (Stowarzyszenie Teologów Moralistów), red. Wojciech Reszczyński  (dziennikarz, publicysta), Tadeusz Drozda (satyryk)

Wszystkie filmy będziecie mogli Państwo obejrzeć niebawem na naszym kanale na portalu youtube .

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.

Data dodania: 2010-02-25 22:46:36
Artykul przeczytano 3323 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Yup, that'll do it. You have my aprpeacition.
Dodano: 2011-09-17 00:54:30
Dodał: ~GaGLfAlZIP
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.