Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Konkurs filmowy: Nie kradnij! - informacja prasowa

Najnowszy projekt Fundacji PAFERE konkurs „Nie kradnij!” na najlepszy film internetowy ma się przyczyniać do zwiększenia świadomości negatywnych skutków społecznych i gospodarczych nieprzestrzegania przez obywateli i rządzących tego fundamentalnego imperatywu moralnego. Udział w konkursie mogą brać filmy ukazujące szerokie znaczenia społeczno-gospodarcze imperatywu „Nie kradnij!”.

- To pierwszy tego rodzaju konkurs w Polsce. Chcemy przypominać, że moralny nakaz „nie kradnij” obowiązuje nie tylko w sferze prywatnej , ale i publicznej, obowiązuje także rządzących, polityków i ustawodawców – mówi koordynator konkursu Konrad Rajca z PAFERE. – Lekka forma twórcza w postaci filmów internetowych doskonale przemawia do młodego pokolenia, „pokolenia youtube” – dodaje.

Termin nadsyłania (nie dłuższych niż 5 minut i nie krótszych niż 2 min.) filmów w formie elektronicznej na płycie CD w formacie mpeg na adres Fundacji (ul. Korfantego 9A 01-496 Warszawa) mija 31 grudnia 2009 roku. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni finansowo (I miejsce – 3,500 tys. zł br., II miejsce – 1,8 tys. br., 3 miejsce – 1,2 tys. br.). Otrzymają ponadto zestawy wolnorynkowych książek, których wydanie zostało współfinansowane przez PAFERE i dodatkową nagrodę ufundowaną przez portal Fronda.pl .

Imperatyw „Nie kradnij!” jest nie tylko jednym z przykazań moralnych chrześcijaństwa oraz wszystkich innych wielkich i znaczących religii, ale stanowi też imperatyw gospodarczy,  którego przestrzeganie jest podstawą wolności gospodarczej i wzrostu dobrobytu. Kradzież może bowiem odbywać się w wyrafinowanej postaci np. represywnej polityki podatkowej, makroekonomicznej polityce sprzyjającej inflacji i zadłużeniu publicznemu, czy tworzeniu systemu prawnego ograniczającego wolność gospodarczą i własność prywatną.

Jury:
Prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący jury) – teolog, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Przewodniczący Rady Programowej PAFERE
Prof. Witold Kwaśnicki – ekonomista, Uniwersytet Wrocławski
Stefan Sękowski – Fronda.pl
Ks. Jacek Gniadek – Stowarzyszenie Teologów Moralistów
Wojciech Reszczyński  - dziennikarz, publicysta
Tadeusz Drozda - satyryk

Więcej informacji: K.rajca@pafere.org, tel. tel. (22) 21 57 224, kom. 501 769 379

Regulamin konkursu: www.pafere.org


Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) jest niezależną, pozarządową organizacją zajmującą się wolnorynkową edukacją ekonomiczną oraz promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu. Skupia się na badaniu związków etyki z ekonomią i rozwoju nauk ekonomicznych. Fundacja została założona w 2007 roku przez prywatnego przedsiębiorcę Jana Michała Małka, na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, założonej w 2000 roku w Kalifornii. Do głównych obszarów aktywności Fundacji należą działalność wydawnicza i organizacja konferencji naukowych z udziałem polskich i zagranicznych przedstawicieli wolnorynkowej myśli ekonomicznej.

Fundacja została wyróżniona za zorganizowanie I Edycji konkursu „Magister PAFERE”, na najlepsze prace magisterskie z ekonomii, jako pierwsza w historii organizacja z Polski, prestiżową nagrodą Templeton Freedom Award, przyznawaną przez amerykańską Fundację Atlas organizacjom, które w swych działaniach starają się promować wolnorynkowe rozwiązania gospodarcze.  PAFERE została nagrodzona także nagrodą im sir Antony’ego Fishera za książkę prof. Michała Wojciechowskiego „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, wydanej pod patronatem Fundacji.

Data dodania: 2009-07-10 14:02:01
Artykul przeczytano 3277 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Lepo je čuti da je to što mi radimo, to što se afzroomim zove, zaintrigiralo nekoga da čak i magistarski rad napiše i brani.To je znak da vredi pisati i da to mnoge intrigira i tera ih da tragaju i razobliče suštinu koja nas koji pišemo vodi u te vode, šta time postižemo, šta i da li uopšte nešto menjamo i je li moguće nešto promeniti i u kojoj meri u ovako posrnulom društvu. No, lepo je saznanje da je uvažena Divna Bijelićuspešno odbranila magistarski rad na temu ,,Srpski politički aforizam 1998 2008. U ubeđenju da bi iz toga rada mogao nešto i da naučim, sa izuzetnim zadovoljstvom bih ga pročitao. Moje iskrene čestitke mr Divni uz želju za dalji uspešan rad i srećan život.
Dodano: 2013-02-27 21:03:27
Dodał: ~uayiUhBfM
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.