Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Ziemkiewicz: W Polsce pokutuje sanacyjny wzorzec wiary w zarządzanie, nadzór, kontrolę

Kiedy w XIX wieku kraje zachodnioeuropejskie odkrywały dobrodziejstwa wolnego rynku, kiedy tam utworzył się stan trzeci, który odsuwał na bok arystokrację, kiedy się okazało, że spryt, przedsiębiorczość i zaradność ważniejsze są niż to, co się odziedziczyło itp., to my zastanawialiśmy się czy się bić, czy się nie bić - tak zaczyna się wideo-prelekcja Rafała Ziemkiewicza, gościa Fundacji PAFERE.


Jak dodaje znany publicysta i pisarz - "(...) kiedy wreszcie odzyskaliśmy niepodległość, okazało się, że nie ma w Polsce politycznej siły, by energię narodu uruchamiać, uwierzyć w nią. Teoretyków nie brakowało, jednak w praktyce zwyciężyła sanacja - obóz wojskowy, obóz ludzi, którzy na wszystko mieli proste recepty, jak Wojciech Jaruzelski. Wydać rozkaz, wykonać i wszystko w gospodarce zagra... Potem przyszła wojna, po niej PRL i w ostateczności nie mamy wzorca Polski wolnej, Polski przedsiębiorczej... Mamy wzorzec sanacyjny, wiary w zarządzanie, wiary w nadzór, wiary w kontrolę".

Zachęcamy do wysłuchania całej prelekcji Rafała Ziemkiewicza i zasubskrybowania naszego kanału na YouTube...

Data dodania: 2017-11-02 19:01:59
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.