Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Frederic Bastiat: Czy państwo powinno dotować sztukę?

Co widać i czego nie widać (część 3) Czy państwo powinno dotować sztukę? Z pewnością można przytoczyć wiele argumentów za i przeciw. Dla poparcia systemu dotacji można powiedzieć, że sztuka uwzniośla,... Więcej »

Aby uczynić z ludzi niewolników, należy dać im pieniądze, których nie zarobili
James Cook

Czy dzisiejsza Polska musi podzielić los husarii? - wykład prezesa PAFERE Jana Kubania

"Nie można wykluczyć, że Chiny niedługo wyprzedzą ekonomicznie Stany Zjednoczone. Dużym problemem dla świata będzie jeżeli wyprzedzą je militarnie i technologicznie, ale nie tylko w sensie posiadania technologii, lecz także jej wytwarzania, wymyślania" - stwierdził prezes PAFERE Jan Kubań podczas wykładu wygłoszonego 14 października 2017 roku w Warszawie, a zorganizowanego przez Narodową Akademię Informacyjną.


Jak w tej zmieniającej się rzeczywistości odnajdzie się Polska? "Dlaczego, mając najlepsze siły zbrojne czyli husarię, doprowadziliśmy do upadku Rzeczypospolitej?" - pytał Jan Kubań. "O końcu husarii" - kontynuował - "zdecydował m.in. upadek ekonomiczny średniej szlachty, zmiany obyczajowe oraz rozpolitykowanie elit. W wyniku tych procesów husaria z poważnej siły zbrojnej stała się wojskiem paradnym. Czy dzisiejsza Polska nie jest głównie państwem paradnym, co zresztą twierdzą sami politycy nagrani w pewnej restauracji?" - pytał retorycznie prezes PAFERE.

Jak na tle tej dynamicznie zachodzących procesów wygląda Polska? Jaka była, jaka jest i jaka mogłaby być? Zobacz, co prezes PAFERE rekomenduje dla naszego kraju. Czy warto wyważać otwarte drzwi? Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu Jana Kubania.

Data dodania: 2017-10-22 18:00:00
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.