Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Jan Kubań: Szwajcaria wzorem do naśladowania

Na łamach kwartalnika Magna Polonia (NR 5) ukazał się wywiad z Janem Wojciechem Kubaniem, Prezesem Fundacji PAFERE. Tematem rozmowy jest sukces gospodarczy Szwajcarii. Omówione zostały m.in. przyczyny bogactwa tego kraju i jego historia.

Jan Kubań mieszkał i pracował w Szwajcarii w latach 90. XX w., dzięki czemu miał okazję obserwować funkcjonowanie tego państwa od środka. W rozmowie z Magna Polonia wytłumaczył m.in. na czym polega system demokracji bezpośredniej, na którym opiera się ustrój Szwajcarii. Okazuje się, że obywatele tego kraju o większości spraw decydują sami poprzez udział w licznych referendach.

„Politycznie Szwajcarzy tworzyli od wielu wielu lat konfederację, czyli tak zwany związek niezależnych państw, który miał na celu jedynie utrzymanie niepodległości tych państw. Zresztą do tej pory Konfederacja Helwecka zajmuje się tylko i wyłącznie obronnością i dyplomacją. Natomiast za wszystkie pozostałe sprawy, typu edukacja, zdrowie, itp. odpowiedzialne są kantony, czyli odpowiedniki naszych województw” – wyjaśnił prezes PAFERE.

Zdaniem rozmówcy Magna Polonia Szwajcarzy doszli do owoców swojego bogactwa przede wszystkim własną pracą. Czy podobny sukces jest możliwy w Polsce? O tym na łamach najnowszego numeru magazynu.

„Magna Polonia”, to kwartalik o profilu społeczno-politycznym. Jak zapewnia Wydawca: „Czasopismo tworzone przez Polaków, dla Polaków, z myślą o Polsce!”. Ukazuje się od września 2016 roku. Z pismem współpracują wybitni polscy publicyści i komentatorzy polityczni, m.in.: prof. Jacek Bartyzel, Grzegorz Braun i Stanisław Michalkiewicz.

Najnowszy numer kwartalnika Magna Polonia można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego:
https://www.magnapolonia.org/sklep/produkt/magna-polonia-numer-52017/


API
Data dodania: 2017-09-07 16:02:24
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.