Jan M. Małek: Polska musi czerpać ze sprawdzonych wzorców
Krajem, który stał się dla założyciela PAFERE punktem odniesienia stały się Stany Zjednoczone, w których mieszka od wielu lat. W wywiadzie przeprowadzonym przez red. Agnieszkę Piwar Jan M. Małek opowiada m.in. o swojej drodze do biznesowego sukcesu, o perypetiach z czasów PRL i szczęśliwym wyjeździe na Zachód - najpierw do Francji, a potem do USA. Jak z nową życiową sytuacją poradził sobie młody emigrant z Polski, można przeczytać w wywiadzie.
W wywiadzie Jan M. Małek opowiada także o motywach jakie przyświecały mu, gdy powoływał Fundację PAFERE. "Głównym celem założenia Fundacji w roku 2007, było kontynuowanie w Polsce – ale w sposób instytucjonalny – rozpoczętego we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ub. wieku dzieła szerzenia przez nas wiedzy o źródłach i mechanizmach rozwoju dobrobytu na Zachodzie, wiedzy o gospodarce wolnorynkowej. A to dlatego, że przez prawie pół wieku od zakończenia II wojny światowej Polacy w swym kraju poddawani byli nachalnej indoktrynacji marksistowskiej bojkotującej lub fałszującej obraz systemu kapitalistycznego, który w rzeczywistości stał się przyczyną niespotykanego wcześniej rozwoju materialnego krajów Zachodu" - mówi "Myśli Polskiej" założyciel PAFERE.
Najważniejsze cele Fundacji PAFERE - zdaniem Jana M. Małka - to:
"a) Przekonać duchowieństwo i przywódców religijnych do Chrześcijańskiej Myśli Ekonomicznej, która oparta jest na zasadzie nienaruszalności własności prywatnej, a więc jest w zgodzie z Przykazaniami „Nie kradnij!” i „Nie pożądaj własności bliźniego!”
b) Spowodować wprowadzenie co najmniej do szkół średnich, szkół zawodowych i do seminariów duchownych, obowiązkowy, krótki kurs podstaw ekonomii podkreślający znaczenie własności prywatnej i jej nienaruszalności dla rozwoju gospodarczego.
c) Wpłynąć na wprowadzenie do Konstytucji RP zapisu zakazującego ustanawiania nowych praw naruszających własność prywatną (i związaną z nią wolność materialną obywateli).
d) Poprzez rożne kampanie i działania medialne i internetowe, oraz branie udziału w debatach i innych imprezach publicznych i akcjach, doprowadzić do świadomości społeczeństwa fakt powszechnego istnienia zinstytucjonalizowanej grabieży popełnianej (w majestacie prawa) na obywatelach przez państwo, zapobiegającej rozwojowi dobrobytu. Przykładem takiej grabieży może być drukowanie papierowych pieniędzy, bez ich pokrycia w przyroście bogactwa narodowego, co powoduje inflację i obniżanie wartości pieniędzy już posiadanych przez obywateli. Do wspomnianych form kradzieży należy także np. zaciąganie pożyczek państwowych bez wiedzy i zgody obywateli, którzy wraz ze swym potomstwem pożyczki te będą musieli spłacać; przyznawanie przez władze rożnych licencji, monopoli, i innych przywilejów wybranym ludziom lub grupom ludzi, kosztem wszystkich pozostałych; łamanie prawa podaży i popytu, przez narzucanie cen minimum lub maksimum za jakieś dobra - a więc okradając właściciela danego dobra z prawa do swobodnego dysponowania swą własnością itp."
PS
Czytaj cały wywiad z Janem M. Małkiem...
* * *
Przekaż 1% swojego podatku na PAFERE, po to, by pozostałe 99% nie zostało roztrwonione!
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.