Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

To przedsiębiorca jest w przymusie myślenia...

"Edukacja ekonomiczna, czyli dobre wzorce" - to tytuł wywiadu jakiego prezes Fundacji PAFERE Jan Kubań udzielił najnowszemu numerowi tygodnika "Najwyższy Czas!". W rozmowie z Wojciechem Tomaszewskim szef naszej fundacji opowiada m.in. o celach jakie jej przyświecają i o metodach ich osiągania.


Czytelnicy najstarszego prawicowego tygodnika w Polsce mogą się zapoznać z planami PAFERE, z różnymi realizowanymi przez fundację projektami edukacyjnymi, wydawnictwami książkowymi oraz filmami. Jan Kubań odpowiada także na szereg pytań dotyczących bieżącej gospodarczej sytuacji naszego kraju a także kondycji polskiego społeczeństwa.

Za wzór do naśladowania prezes PAFERE przytacza Szwajcarię, której ustrój polityczny rzeczywiście daje władzę zwykłym ludziom, a którego gospodarka w dużej mierze oparta jest na drobnej przedsiębiorczości. Ma to - zdaniem Jana Kubania - olbrzymie znaczenie dla tego, czy dany kraj jest innowacyjny czy też nie. U nas "innowacyjność" usiłuje się narzucać odgórnymi rządowymi programami, natomiast tam, gdzie prywatna przedsiębiorczość może się swobodnie rozwijać, "tam się więcej myśli na tematy innowacyjne, tam się więcej wymyśla nowych rzeczy". Według Kubania tym, który musi myśleć innowacyjnie jest przedsiębiorca. "On musi coś sprzedać. On myśli, co zrobić lepiej, żeby się lepiej sprzedawało. On jest w przymusie myślenia" - stwierdza Kubań i dodaje: "U nas nie ma tego przymusu.U nas wszyscy wolą pójść na etat, na stanowisko, ponieważ czują się tam bezpiecznie. A jak ktoś jest bezpieczny, to nie jest kreatywny".

Aby zapoznać się z całym, obszernym wywiadem z prezesem PAFERE Janem Kubaniem odsyłamy do ostatniego numeru "Najwyższego Czasu!" (nr 24-25/2017 z 5-18 czerwca), który wciąż dostępny jest w kioskach i salonikach prasowych.

PSz
Data dodania: 2017-06-13 18:43:05
Artykul przeczytano 840 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.