Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Referendum w Szwajcarii - jak to wygląda w praktyce

Czy jest jakaś recepta na "ożywczy powiew w naszej skostniałej, skłóconej i skaczącej sobie do oczu rzeczywistości politycznej"? Czy my, Polacy, nie eksploatujemy swojej energii i zapału na jałowe spory personalne zamiast skupiać się na dyskusjach nad konkretnymi problemami?


Tak właśnie postępują Szwajcarzy i dlatego mają jeden z najefektywniejszych systemów politycznych i jedną z najsprawniejszych gospodarek na świecie. Jednym z kluczy otwierającym drzwi do takiego stanu rzeczy jest instytucja referendum. W Polsce też zdarzają się referenda, jednak o ile u nas traktowane są one byle jak i odbywają się raz na kilka lat, o tyle w Szwajcarii to chleb powszedni, do którego podchodzi się bardzo poważnie.

Fundacja PAFERE poleca Państwu kolejną, po "Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?", broszurę poświęconą Szwajcarii. Jej autorka - Joanna Lampka tym razem stara się zaznajomić polskiego czytelnika właśnie z instytucją referendum. Tytuł broszury to "Referendum w Szwajcarii - jak to wygląda w praktyce".

Warto zapoznać się z tym tematem i starać się go rozpowszechniać własnymi kanałami. Broszurę o tym, czym, w poważnym kraju, takim jak Szwajcaria, jest referendum, pobrać można z naszej strony w formie pliku PDF.

Pobierz broszurę, wydrukuj obustronnie przerzucając po krótkim boku i daj znajomym!
Data dodania: 2017-05-01 17:59:18
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.