Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Jan Michał Małek, założyciel PAFERE, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

22 listopada 2016 roku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce podniosła uroczystość. Założyciel Fundacji PAFERE a obecnie jej honorowy prezes, Jan Michał Małek, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, order naszemu Założycielowi wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP - Adam Kwiatkowski. Drugie, co do rangi (po Orderze Orła Białego), odznaczenie państwowe, ustanowione przez sejm w 1921 roku, Jan Michał Małek otrzymał za całokształt działalności dla dobra Polonii i Polski.

"Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Jan Michał Małek bardzo aktywnie włączał się w działalność pomocową dla Solidarności" - powiedział podczas uroczystości Adam Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że po wydostaniu się z Polski w 1958 roku, Jan Michał Małek najpierw osiadł we Francji, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. W USA zaangażował się w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był członkiem, oraz Studium Spraw Polskich, organizacji skupiającej naukowców polskiego pochodzenia w USA i Kanadzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, Jan Michał Małek włączył się w ruch na rzecz „Obalenia Jałty” i w działalność organizacji „Pomost”, której głównym celem było pośredniczenie między Polonią amerykańską, a ruchem "Solidarności" w Polsce. W 2000 roku założył w USA fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

Jan Michał Małek jest także współfundatorem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznawana jest corocznie dla autorów najwybitniejszych dla krzewienia polskości prac literackich i publicystycznych. Wręczenie nagród odbywa się zawsze 11 listopada - w dniu Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości nadania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Janowi Michałowi Małkowi towarzyszyła małżonka Krystyna. Obecni byli także przedstawiciele Zarządu Fundacji PAFERE.

Więcej informacji na temat Jana Michała Małka przeczytać można na Wikipedii:
- wersja w języku polskim...
- wersja w języku angielskim...

Więcej informacji o odznaczeniu założyciela PAFERE na stronie Prezydenta: 
- kliknij tutaj

Paweł Sztąberek
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
 
Data dodania: 2016-11-24 12:00:00
Artykul przeczytano 1882 razy
 
Artykuł skomentowano 2 razy
Dodaj komentarz
Wspaniała Postać.Wielki patriota działający dla dobra Polonii i Polski. Życzymy Panu wielu lat życia w zdrowiu Jan i Danuta Bartczakowie
Dodano: 2016-12-29 15:08:46
Dodał: ~JAN
Najserdeczniejsze gratulacje dla Pana Jana, i podziękowania za serce, które wkłada w sprawy Polski i Polaków
Dodano: 2016-11-24 16:57:00
Dodał: ~Jan Kubań
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.