Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Szwedzki mit - świetny film, powstały dzięki wsparciu PAFERE!

"Szwedzki model gospodarczy wzbudza spore kontrowersje. Bywa podawany jako przykład sprawnie działającego państwa dobrobytu, które skutecznie redystrybuuje zysk wytworzony przez swoich obywateli. Wielu komentatorów uważa, że taki model jest nie tylko potrzebny w Polsce, ale też możliwy do zastosowania...


...Ale spójrzmy nie tylko na to, co widać, ale co na pierwszy rzut oka jest tu kryte - na koszty szwedzkiego państwa dobrobytu" - tak rozpoczyna się 20-minutowy film pt. "Szwedzki mit".

Ale Szwecja nie zawsze była bogatym krajem. W XVIII wieku była jednym z najbiedniejszych w Europie. Dopiero zaszczepienie na tamtejszy grunt idei, że trzeba pozwolić ludziom działać swobodnie i do minimum ograniczyć ingerencje rządu, zapoczątkowało dynamiczny rozwój. Tzw. szwedzki kapitalizm uczynił ten kraj jednym z najbogatszych na świecie. Na początku XX wieku podatki w Szwecji wahały się pomiędzy 8-10 procent. Teraz politycy myślą ja by je tu ciągle podwyższać.

Co takiego stało się w Szwecji, kraju dawniej wolnorynkowym i wynagradzającym przedsiębiorczość?

Obejrzyj "Szwedzki mit" - film, który powstał przy wsparciu finansowym Fundacji PAFERE. 20 minut rzetelnej informacji - także przestrogi dla Polski. POLECAMY!

Data dodania: 2016-11-09 08:00:00
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.