Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Jan W. Kubań: "Na Forum Polonijnym przedstawiłem misję PAFERE"

Jan Wojciech Kubań - prezes Fundacji PAFERE mówi dla naszego portalu o swoich wrażeniach z Kongresu Ekonomicznego w Krynicy Górskiej i z towarzyszącego mu Forum Polonii. Podczas Forum prezes Fundacji wygłosił krótkie przemówienie.


*  *  *

Czy spotkał Pan na Forum Polonijnym (Kongresie Ekonomicznym) ludzi podzielających przekonania PAFERE, rozumiejących gdzie leżą problemy Polski?


Całe Forum postrzegam jako chęć pokazania się ludzi władzy, że zależy im na losie naszej Ojczyzny i pytają się co mają zrobić, i mówią gdzie kierują pieniądze. Natomiast wielu z zaproszonych uczestników to ludzie, którzy chcieliby, by jakiś drobny podstrumień państwowych pieniędzy trafił do nich.

Czym jest Forum Polonii, kto w nim uczestniczy i jaka jest jego ranga i główna idea?


Polonia to głównie ludzie pierwszej fali, czyli urodzeni tu, wykształceni, którzy następnie wyjechali. Teraz są już raczej wiekowi, ale mają na tyle pieniędzy, by do Polski przyjechać. Kochają nasz kraj, chcą dla niego coś zrobić. Wielu z nich osiągnęło sukces, ale uwaga - pracując na etatach. Jest też druga strona Polonii - Polonia ze wschodu. Tym ludziom Państwo Polskie musi pomóc w powrocie do ojczyzny. Sam wiem, że tym ludziom na tym bardzo zależy, nawet jeśli nie mówią po polsku. Na wschodniej flance są również polonusy, którzy odnieśli sukces zakładając swoje własne firmy i je rozwijając. Poznałem dwóch takich – byłem pod wrażeniem.

Miał Pan zaszczyt, jako prezes PAFERE, uczestniczyć w tym wydarzeniu... Wygłosił Pan referat. O czym Pan mówił do uczestników Kongresu?

Nie był to referat, był to udział w Panelu dyskusyjnym, miałem do dyspozycji 4 minuty – przedstawiłem Fundację i jej misję. Po Forum będzie czas na już konkretne działania. Poznałem dwóch ważnych senatorów, deklarują, że będą upraszczać warunki dla przedsiębiorców – mam nadzieję, że uda mi się ich jakoś wciągnąć w orbitę naszej fundacji

Czy Pańskie wystąpienie spotkało się z jakimś odzewem, ze zrozumieniem?

Koledzy Paneliści gratulowali, mówili, że było emocjonalne.

Czy jest szansa na zainteresowanie środowisk polonijnych działalnością PAFERE? Czy Polonia rozumie te problemy, na które szczególną uwagę zwraca Fundacja?

Mam nadzieję, że tak. Główną wartością Polonii z naszego punktu widzenia jest ich wiedza na temat tego, jak funkcjonują poszczególne branże w ich krajach. Warto tę wiedzę przekazywać naszym rządzącym.

PSz

Posłuchaj wystąpienia prezesa PAFERE - Jana W. Kubania wygłoszonego podczas Forum Polonii...

Data dodania: 2016-09-12 07:00:00
Artykul przeczytano 1099 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.