Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Uszczelnianie VAT - powstanie nowa państwowa spółka

Wygórowane założenia rządu odnośnie wpływów do budżetu już skutkują rozmaitymi pomysłami na ich realizację. Nie będzie to proste zwłaszcza, że rząd bynajmniej nie zamierza drastycznie zredukować wydatków. Co więcej istnieją przesłanki, że wydatki będą się raczej zwiększać. Trzeba więc przykręcić śrubę.

W związku z tym w najbliższym czasie rząd chce powołać spółkę, której zadaniem będzie opracowanie systemu informatycznego czyli tzw. "centralnego rejestru faktur", który "ma na celu ograniczenie luki w dochodach z VAT, szacowanej przez Komisję Europejską na ok. 40 mld zł, czyli ponad jedną czwartą wszystkich przychodów budżetu z VAT." "Zasadniczo wprowadzone zmiany służą ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych i obrotu towarowego. Mają prowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu. Powinny zapewnić ochronę rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej" - tak projekt ustawy tłumaczy Ministerstwo Finansów. Innymi słowy centralny rejestr ma pomóc w ściganiu tych, którzy starają się ocalić co nieco przed pazernym fiskusem. Pod warunkiem oczywiście, że system informatyczny nie zawiedzie, bo bywały już takie przypadki. Ministerstwo zapowiada, że jak tylko system informatyczny zacznie na dobre funkcjonować, spółka natychmiast przestanie istnieć. To miło ze strony rządu, choć znając życie - pewnie tak nie będzie.

Wszystko to zapewne również w trosce o polski kapitalizm, którego uzdrowienie zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Inna sprawa, że polscy przedsiębiorcy niekoniecznie odczują ten gest jako zachętę do prowadzenia przedsiębiorczości w Polsce. Jeśli dodać do tego plan wprowadzenia płacy minimalnej dla pracujących na umowę - zlecenie i samozatrudnionych w wysokości 12 zł brutto za godzinę to nic tylko zwijać interes.

Ta więc przedsiębiorcy - czas zaciskać pasa! Bo przecież w obecnej sytuacji budżetowej ktoś pasa zacisnąć musi. I rzecz jasna nie będzie to rząd...

Sz
Data dodania: 2016-06-03 20:12:20
Artykul przeczytano 901 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.