Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Morawiecki: Kapitalizm do naprawy

Podczas niedawnego spotkania w Klubie Ronina wicepremier Mateusz Morawiecki szumnie zapowiedział "uzdrowienie polskiego kapitalizmu". Pomysł jak najbardziej szczytny - niektóre wnioski i przemyślenia na temat stanu polskiej gospodarki w ostatnich latach są słuszne i warte odnotowania. Ale póki co, patrząc na dotychczasowe dokonania i plany rządu, można by zapytać: czym jest kapitalizm dla obecnego rządu?


PiS szło do władzy z hasłami rozdawnictwa, które z czegoś musi być sfinansowane, mamy więc propozycje kolejnych podatków w postaci opłaty audiowizualnej, podatku bankowego (który naturalnie zostanie przerzucony na klientów), podatku handlowego i inne tego typu propozycje. Oprócz tego mamy kolejne regulacje: planowane ograniczenie ilości sklepów monopolowych, ograniczenie obrotu gotówkowego między przedsiębiorcami (co prowadzić może do zwiększenia kontroli państwa nad ludźmi i całkowite wepchnięcie ich w objęcia banków), zakaz handlu w niedzielę, wyposażanie Urzędów Skarbowych w nowe narzędzia kontroli podatników, w celu uszczelnienia systemu podatkowego, oraz ustawę o obrocie ziemią, która utrudni życie również tym, którzy ziemię będą dziedziczyć.

Te i inne pomysły rząd zamierza w najbliższym czasie realizować. Tak więc zamiast redukcji ilości i obniżania podatków, mamy nowe podatki, zamiast deregulacji gospodarki, mamy kolejne rozporządzenia ingerujące w swobodę działalności. Naturalnie rząd PiS planuje wprowadzenie jednego podatku, ale wszystko wskazuje na to, że nie pójdzie za tym obniżka opłat, a będzie to po prostu ich kumulacja. No bo z czegoś ten socjal musi być sfinansowany.

A przecież mówimy również o ogromnym zadłużeniu, co słusznie zauważa wicepremier Morawiecki. I tu równie mamy ciekawą refleksję: "My jako Polacy przez ostanie 27 lat nie zakumulowaliśmy własnych oszczędności. Na przykład Japonia, która jest bardzo zadłużona, ale u swoich obywateli. Ja wolałbym być tak zadłużonym jak Japonia niż mieć mniejszy dług jak Polska, ale pozostającym w rękach obcego kapitału." - mówi Morawiecki. No cóż, zawsze łatwiej orżnąć własnych obywateli, niż zagranicznych wierzycieli, to zapewne miał na myśli pan wicepremier, boć przecież zagraniczni wierzyciele są bardziej skrupulatni w ściąganiu należności. A obywatel...? No cóż, środki z OFE zostały przez Polaków "oddane" bez jednego wystrzału. Oto mniej więcej nasze szanse z dłużnikiem takim jak państwo. (Niech nas Pan Bóg broni przed takimi dłużnikami!).

Wracając do rzeczy warto sparafrazować klasyka: Rządzie! Nie idź tą drogą! Ta droga nie prowadzi do kapitalizmu, to jest prosta droga do pogrążenia się w jeszcze większym kryzysie. Droga do kapitalizmu prowadzi w dokładnie przeciwnym kierunku, choć sam pomysł uzdrowienia kapitalizmu w Polsce jest jak najbardziej słuszny.

Sz

Foto.: parlamentarny.pl

Data dodania: 2016-05-18 21:06:32
Artykul przeczytano 1232 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.