Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Nawyki czytelnicze ludzi sukcesu

Co mają wspólnego ludzie sukcesu? Dużo czytają. Kiedy Warren Buffett został kiedyś zapytany o klucz do sukcesu, wskazał na stos książek i powiedział: „Przeczytaj 500 stron każdego dnia. Tak to właśnie działa. Wiedza procentuje, podobnie jak odsetki. Każdy z was może to zrobić, ale gwarantuję, że niewielu z Was to zrobi.”


Buffett ekstremalnie praktykował ten nawyk - czytał między 600 a 1000 stron dziennie, kiedy rozpoczynał swoją karierę inwestycyjną. Co ciekawe nadal poświęca on większość swojego dnia na czytanie.

Nie jest jedyny. Oto zaledwie kilku liderów biznesu i przedsiębiorców, którzy poświęcają czytaniu znaczną część ich codziennego życia:
- Bill Gates czyta około 50 książek rocznie, co daje jedną na tydzień
- Mark Cuban czyta więcej niż 3 godziny dziennie
- Elon Musk jest zapalonym czytelnikiem i pytany, jak nauczył się budować rakiety, powiedział: „przeczytałem książki.”
- Mark Zuckerberg w 2015 roku pochłaniał jedną książkę w 2 tygodnie
- Oprah Winfrey jest nałogową czytelniczką, która co miesiąc poleca jedną ze swoich ulubionych pozycji członkom założonego przez siebie Klubu Czytelnika.

Wymienieni ludzi biznesu i mediów to nieodosobnione przykłady. Badanie 1200 zamożnych osób wskazało, że wszystkich łączy czytanie jako hobby. Jednakże ludzie sukcesu nie czytają czegokolwiek. Są oni bardzo wybiórczy. Zamiast na zabawę stawiają na dokształcanie. Zamiast beletrystyki wybierają raczej literaturę specjalistyczną. Wierzą, że książki są bramą do nauki i wiedzy.

Według Toma Corley, autora książki „Bogate nawyki” ludzie zamożni, z rocznym dochodem wynoszącym 160.000 $ lub więcej i oszczędnościami w wysokości $ 3.2 miliona i więcej, czytają dla samodoskonalenia, edukacji i zwiększenia szansy na sukces. Ludzie względnie niezamożni (z rocznym dochodem wynoszącym 35.000$ lub mniej i oszczędnościami w wysokości 5.000 $ lub mniej) czytają przede wszystkim dla rozrywki.

Ludzie sukcesu mają tendencję do wyboru książek edukacyjnych i publikacji specjalistycznych zamiast powieści, tabloidów i magazynów.

Istnieje wiele przykładów ludzi sukcesu, którzy nie skończyli szkoły lub zrezygnowali z formalnego wykształcenia, ale jasne jest, że nigdy nie przestali się uczyć. I czytanie jest kluczową częścią ich sukcesu.

Jeśli czytanie jako droga do sukcesu nie wystarczy by Cię zmotywować, weź pod uwagę następujące korzyści zdrowotne wynikające z czytania: udowodniono, że czytanie zwalcza stres, depresję i demencję, wzmacniając zaufanie, empatię, umiejętność podejmowania decyzji i ogólne zadowolenie z życia.

(oryginał: "The Reading Habits of Ultra-Successful People" Andrew Merle; tłumaczenie: P. Florecki)

Data dodania: 2016-05-10 09:30:22
Artykul przeczytano 2238 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.