Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Frédéric Bastiat - "Prawo"

„Prawo zdeprawowane! I policja, władza państwa zdeprawowana razem z nim! Prawo, twierdzę, nie tylko odwróciło się od swojego właściwego zadania, ale zostało zmuszone do osiągnięcia całkowicie przeciwnego celu!...

... Prawo stało się narzędziem siły każdego rodzaju chciwości! Zamiast powstrzymywać przestępstwo, prawo samo jest winne przestępstwom, które mniema się, że powinno karać! Jeśli to jest prawdziwe, to jest to poważnym faktem i moralny obowiązek wymaga ode mnie by zwrócić uwagę na to moich współobywateli.”

Powyższy tekst nie jest niestety fragmentem wystąpienia posła w polskim parlamencie. Nie uświadczymy go z ust tzw. elit III RP. Jego autor żył w XIX wieku i głosił swoje poglądy we Francji. Gdyby politycy w Polsce wsłuchiwali się w jego słowa uważniej, wówczas nie ustanawialiby prawa, które "samo jest winne przestępstwom", ot choćby prawo sankcjonujące państwową grabież (czyż słynny już program "Rodzina 500+" nie wpisuje się idealnie w ten proceder?).

Zachęcamy do wysłuchania znanej (ale wciąż chyba zbyt słabo) książki Fryderyka Bastiata - "Prawo". Zachęcamy zwłaszcza tych, którzy mają wpływ na tworzenie ustaw, a tym samym na być albo nie być wielu ludzi w naszym kraju... Materiał publikujemy dzięki p. Mateuszowi Wojtenko. Czyta Tomasz Agencki.

Data dodania: 2016-02-28 17:48:19
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.