Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Co ma wspólnego Bastiat z prawem i sprawiedliwością?

Ponieważ PiS, czyli partia polityczna o nazwie Prawo i Sprawiedliwość objęła w Polsce obecnie władzę ustawodawczą (posiadając większość parlamentarną), a na Urząd Prezydenta R. P. wybrany został naukowiec wywodzący się z tejże partii, czy można mieć nadzieję, że w Polsce zacznie się teraz panowanie prawa i sprawiedliwości? Czy  to rzeczywiście jest możliwe? A jeśli tak, to jak?


Aby odpowiedzieć na te pytania potrzebne jest jednak zrozumienie pojęcia prawa i sprawiedliwości. W tym celu proponujemy zapoznanie się z ich genezą i istotą, jasno i zwięźle przedstawionymi jeszcze w połowie XIX wieku przez słynnego francuskiego ekonomistę, polityka i pisarza, Fryderyka Bastiata, w jego książce pt.: „Prawo”.

Już kilka pierwszych zdań wprowadzenia przez autora do głównej części książki daje przedsmak tego co dalej:

"Prawo zdeprawowane! I policja, a władza państwa zdeprawowana razem z nimi! Prawo, twierdzę, nie tylko odwróciło się od swojego właściwego zadania, ale zostało zmuszone do osiągnięcia całkowicie przeciwnego celu! Prawo stało się narzędziem siły każdego rodzaju chciwości! Zamiast powstrzymywać przestępstwo, prawo samo jest winne przestępstwom, które mniema się, że powinno karać!".

Gorąco zachęcamy każdego co bardziej światłego obywatela, a szczególnie członków i sympatyków PiS, do zapoznania się z treścią wspomnianej książki i do wyciągnięcia z tego wniosków oraz udzielenia sobie odpowiedzi na powyżej postawione pytania. (
Tu znajdziesz książkę...)                                                                                                                                                          

Jan M. Małek
Data dodania: 2015-12-14 13:35:07
Artykul przeczytano 1448 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Propagowanie książki ma sens. Tylko dlaczego kontekst PiS we wstępie narzuca sens narracji? Takie pytanie można zadać w kontekście władzy każdej partii. Z treści wynika że najbardziej grabieżne są te marksistowskie.
Dodano: 2016-01-21 17:15:03
Dodał: ~derwisz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.