Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Innowacje po europejsku

Przygotowując się do wykładu z procesów innowacyjnych (‘Zarządzanie innowacjami’) zajrzałem do swoich notatek w których znalazłem zapisaną propozycję dla studentów obejrzenia wystąpienia Michael O’Leary, szefa linii lotni­czych Ryanair, na pierwszej  Konwencji ds. Innowacji (Innovation Convention ), zorganizowanej przez Unię Europejska w 2011 roku (Michael O’Leary at the Innovation Convention 2011 (to samo na Youtube), Master Class with Michael O’Leary at the Innovation Convention 2011 – Brussels).


Konwencje te odbywają się co roku, ale przeglądając listy uczestników w kolejnych edycjach dochodzę do wniosku, że w następnych latach dobór występujących na nich był już znacznie ostrożniejszy. Chciałbym zachęcić Państwa do obejrzenia tych dwóch filmów z udziałem Michael O’Leary. Wydaje mi się, że warto, bo osobowość Michaela O’Leary jest ciekawa, oraz w ciekawy sposób opowiada o innowacyjności pod egidą Unii Europejskiej właśnie w budynku Komi­sji Europejskiej w Brukseli, ‘jaskini lwa’, centrum UE.

Pierwszy ok. 17 minutowy film to wykład Michael O’Leary, drugi (prawie półgodzinny) to dyskusja z uczestnikami i odpowiedzi na ich pytania. Pierwszy film jest z napisami w języku polskim, drugi niestety nie ma polskiego tłumaczenia (jedynie można włączyć napisy po angielsku). By zachęcić Państwa poniżej przedstawiam fragment wykładu Michael O’Leary.

„OK, witam panie i panowie. To wielki zaszczyt być tu­taj dzisiejszego ranka. Myślę, że to pierwszy raz, kiedy ja czy Ryanair jesteśmy zaproszeni na konferencję przez Unię Europejską, bo jak większość z was wie, Unia Eu­ropejska zwykle albo mnie pozywa, znęca się nade mną i krytykuje, albo potępia za obniżanie kosztów podróży powietrznych nad Europą. Czyni moje życie tak bardzo trudnym dla dobra jej ulubionych linii lotniczych, którymi są jak wiemy Air France, British Airways czy Lufthansa.

Dlatego właśnie myślę, że konferencja o innowacjach jest tak ważna, bo kiedy spojrzycie na ten bałagan, w któ­rym Europa obecnie się znajduje, jest tylko jedna dro­ga ucieczki. I nie są to rozwiązania wymyślone przez któregoś z europejskich polityków, nie są to też zde­cydowanie konferencje w Brukseli, gdzie ostatni in­nowacyjny pomysł miał miejsce chyba w 1922 roku …

Bo Bruksela to (dla tych z was, którzy znają trylo­gię Gwiezdnych Wojen) baza Imperium, budynek Ber­laymont jest Gwiazdą Śmierci, gdzie każda namiastka innowacyjności jest pozostawiana za drzwiami, kie­dy wchodzicie, aby spotkać się z biurokratami i poli­tykami, u których to, że kłamią poznajecie się po tym, że po prostu ich usta się poruszają. Tak, czy ina­czej… pomyślałem, że zrobimy tak: (…) zaprezentu­ję bardzo szybko, czym Ryanair jest i co Ryanair robi.

Ryanair to najbardziej innowacyjne linie lotnicze świa­ta. Zdaję sobie sprawę, że poprzeczka nie jest posta­wiona wysoko, bo pozostałe linie bez końca nawala­ją w kwestii innowacji. I teraz: nasz serwis obsługi klienta nie składa się z wręczania wam dobrego win­ka oraz wielkich siedzeń dla waszych wielkich tłu­stych tyłeczków… albo punktów za częste latanie z nami w kółko na koszt waszego pracodawcy. Nasz serwis klienta składa się z trzech rzeczy, których lu­dzie naprawdę chcą: taniego lotu, przylotu na czas… i gwarancji, że nie zgubimy waszego bagażu po dro­dze. Powyższa idea – która wydaje się całkiem pro­sta – wywołała rewolucję w przemyśle lotniczym. …

Nigdy wcześniej nie byłem na brukselskiej konferen­cji. Ktoś z Komisji bardzo uprzejmie przysłał mi e-mail, pisząc: z chęcią zapłacimy za pańskie loty, hotel, taxi i podeślemy limuzynę, aby pana odebrała… i tak da­lej. Jezu! Więc mówię mu, że dobrze, że przylecę na lot­nisko Brussels-Charleroi lotem linii Ryanair z Dubli­na w poniedziałek wieczór, będę musiał się dostać do centrum miasta i jeśli moglibyście mi znaleźć ho­tel… może Novotel będzie dobry, ale wszystko jedno – może tam, gdzie członkowie Komisji się zatrzymują…

Odpowiedź otrzymałem w poprzedni piątek: „Przykro mi, ale Komisja nie może zapłacić za pana lot Ryana­ir, bo mamy wśród członków Komisji zakaz używania ta­nich linii lotniczych”. Żeby tego było mało: „Nie możemy panu zamówić taksówki z lotniska Brussels-Charleroi, ponieważ możemy posyłać taksówki tylko na bruksel­skie lotnisko [Zaventem], ale możemy panu za to za­pewnić hotel w Brukseli”. Co mogliby jednak dla mnie zrobić? Jeśli poleciałbym liniami konkurencji, Aer Lin­gus, na lotnisko brukselskie [Zaventem], za cenę około 10 razy większą niż lotem w Ryanair, to Komisja byłaby rada, jeśli mogłaby zwrócić mi te 9 razy większe koszty.

Komisja Europejska sama wyprodukowała dwa tygo­dnie temu tabelkę – 25 najszybciej rozwijających się lotnisk świata zeszłego roku – gdzie było tylko JED­NO europejskie lotnisko. Pośród 25 najszybciej roz­wijających się lotnisk, w Europie: ojczyźnie innowacji i radykalnej transformacji, jakież było jedyne europej­skie lotnisko wśród 25 najlepszych na świecie rosną­cych lotnisk ostatniego roku? Południowe Brussels­-Charleroi, gdzie Komisja nie zapłaci za loty, i którego nie są w stanie odnaleźć europejskie limuzynki. …”

Witold Kwaśnicki

Prof. Witold Kwaśnicki pracuje na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest honorowym doradcą Fundacji PAFERE, prowadzi własny blog internetowy

Data dodania: 2015-05-07 19:50:12
Artykul przeczytano 1424 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Dzięki za link do ciekawych materiałów. Pozdrawiam
Dodano: 2015-05-19 18:01:22
Dodał: ~John Freeslow
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.