Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Kwestionował legalność podatku dochodowego

O Peterze Shiffie słyszało wielu wolnorynkowców. Jego błyskotliwe wystąpienia w obronie wolnej gospodarki i standardu złota biją rekordy popularności w internecie. Inaczej jest z jego ojcem, choć to właśnie on wziął na siebie cały ciężar walki z aparatem fiskalnym USA płacąc za to wysoką cenę.

Irwin Schiff, bo o nim mowa już od ponad 10 lat przebywa za kratkami. Zarzucono mu uchylanie się od płacenia podatków i nakłanianie do tego innych. Schiff zasłynął przed laty z kwestionowania legalności podatku dochodowego, twierdząc, że brak podstaw, by był on daniną przymusową. Jeśli już ktoś chce go płacić powinien to robić dobrowolnie. Schiff oczywiście znajdował argumenty na to, by ich nie płacić.

Niestety, amerykańskie sądy wspierane przez negatywną kampanię medialną skierowaną wobec Schiffa ostatecznie posłały go za kratki.

Sylwetkę Irwina Schiffa przybliża portal
bankier.pl. Przytacza on przyjętą przez niego definicję podatku dochodowego: "Podatek dochodowy od osób prawnych płacony jest od podstawy opodatkowania, która stanowi różnicę między przychodami a kosztami. Podobnie próbują argumentować niektórzy abolicjoniści. Jeśli podatek ma być płacone od dochodu, to dlaczego najpierw od przychodów nie odejmujemy kosztów? Zgodnie z tą logiką – odpowiednikiem kosztów uzyskania przychodu byłyby w gospodarstwie domowym np. wydatki na mieszkanie, żywność, ubrania itd.".

Irwin Schiff angażował się także politycznie w ramach Partii Libertariańskiej. 1996 roku uczestniczył m.in. w prawyborach prezydenckich w tej partii.

Z Schiffem związana jest jeszcze jedna ciekawa historia, którą przytacza bankier.pl. Otóż przebywając w więzieniu napisał on książkę "Federalna mafia: jak nielegalnie nakłada i pobiera podatki dochodowe". Choć to niewiarygodne, książka ta została przez amerykański sąd uznana za kłamliwą i zakazano jest sprzedaży. Książka o nielegalności podatku dochodowego okazała się w Stanach pozycją wywrotową.

Irwin Schiff nadal przebywa za kratkami. Do końca odsiadki pozostały mu prawie trzy lata. Dziś, sędziwy libertarianin ma 86 lat.

Paweł Sztąberek
Data dodania: 2014-10-31 12:00:00
Artykul przeczytano 1762 razy
 
Artykuł skomentowano 3 razy
Dodaj komentarz
Na temat największego oszustwa XX wieku jakim jest bezpodstawne pobieranie podatku dochodowego od osób fizycznych w Ameryce istnieje dokumentalny film Aarona Russo pt. "Ameryka - od wolności do faszyzmu"
Dodano: 2014-11-09 09:59:52
Dodał: ~niewolnik
"Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances."
Dodano: 2014-11-03 01:17:30
Dodał: ~T.M.
Reżimy są zawsze takie same.
Dodano: 2014-10-31 16:11:14
Dodał: ~Wolny Katolik
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.