Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Jak walczyć z patologiami na wyższych uczelniach?

Na pytanie to próbuje odpowiedzieć Pani minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska. I co proponuję? Ano standardowe urzędnicze rozwiązanie: „przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego zacznie działać konwent dyscyplinarny – rzecznicy od rozpatrywania spraw patologicznych. Dotychczas mieliśmy tylko Zespół Dobrych Praktyk …. Wydaje się jednak, że sam Zespół jest zbyt miękki, nie ma kompetencji decyzyjnych.”

Kiedy to przeczytałem to opadły mi ręce, oczy postawiłem w słup, włos mi się zjeżył, ciarki przeszły po plecach, nóż się otworzył w kieszeni, ogarnęła mnie trzęsawka,  wpadłem w stan depresyjny,  …

Czy powołanie kolejnej komisji cokolwiek zmieni? Pani minister odpowiada, że „Zmieni się. Będzie umocowane ustawowo” (podkreślenie moje). Boże święty, jak głęboka jest wiara w siłę sprawczą zapisów prawnych! Aż chce się napisać do tych polityków: nie twórzcie ustaw, świadczcie samym sobą, świećcie przykładem, jesteście tzw. elitą i wasze dobre, przykładne zachowanie stanie się szybko powszechnym.

A jeśli chodzi o polskie uczelnie, to trzeba być świadomym, że tutaj nic nie zmienią żadne kodeksy etyczne, spisywanie ‘dobrych praktyk’, biurokratyczne wymuszanie jakości kształcenia (nieszczęsne Krajowe Ramy Kwalifikacji; kompetencje, wiedza, umiejętności), pisanie coraz to bardziej szczegółowych sprawozdań, podpisywanie się pod każdym najdrobniejszym dokumentem (ostatnio zmuszony zostałem do podpisania  się na liście, kiedy oddawałem protokół do dziekanatu, jako poświadczenie, że faktycznie oddałem protokół (nawiasem mówiąc ten wydrukowany protokół istnieje w formie elektronicznej w systemie komputerowym USOS, ale to za mało, bo, zgodnie z przepisami, musi być oddana wersja drukowana) – to jako żywo przypomina dawne PRL-owskie zwyczaje wymogu kwitowania podpisem otrzymania kwiatka, niekiedy rajstop, przez kobiety w dniu ich święta).  

Do polityków i biurokratów nie dociera to, że znacznie ważniejsze są niepisane zwyczaje. Na polskich uczelniach, ale też na uczelniach w innych krajach, nie będzie lepiej jeśli nie wrócimy do dawnych zwyczajów wzajemnego krytykowania swoich poglądów, rzeczowego, prawdziwego dyskursu naukowego i wzajemnego szanowania przeciwstawnych poglądów. Jakże często zdarza mi się doświadczać złowrogich spojrzeń, kiedy ośmielam się powiedzieć na forum publicznym coś krytycznego o jakiejś pracy, czy o jakimś wystąpieniu (referacie na konferencji), nawet jeżeli jest to krytyka przyjazna, merytoryczna i (według mnie) konstruktywna. Z patologiami na polskich uczelniach, które niekiedy przypominają tzw. ‘żywe skamieniałości’, nie wygramy jeśli nie wrócimy do honorowych zachowań, regulowanych np. dawnymi (często niepisanymi) kodeksami. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że znacznie skuteczniejszą bronią, niż formalne karanie, jest np. ostracyzm, obecny w środowisku naukowym jeszcze kilkadziesiąt lat temu. 

Witold Kwaśnicki

Prof. Witold Kwaśnicki pracuje na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest honorowym doradcą Fundacji PAFERE, prowadzi własny blog internetowy http://kwasnicki.blog.pl.


Data dodania: 2014-10-26 14:55:56
Artykul przeczytano 1469 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.