Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Przeciwnicy referendum w Szwajcarii w sprawie złota zwierają szyki

Bankierzy i politycy nie dają za wygraną. Bank centralny Szwajcarii chce zablokować referendum w sprawie zwiększenia w tym kraju rezerw złota oraz zobligowania rządu do odzyskania szwajcarskiego złota znajdującego się zagranicą.

Referendum zaplanowane jest na 30 listopada 2014 roku. Bankierzy centralni uważają, że ewentualny pozytywny dla inicjatorów referendum wynik spowoduje poważne ograniczenia w polityce monetarnej. Inaczej mówiąc pojawi się problem z możliwościami dotyczącymi nieograniczonego dodruku papierowych franków. Decyzja ta na pewno podcięłaby skrzydła nie tylko szwajcarskim keynesistom, ale mogłaby wywołać ferment również w innych krajach. Stanowiłaby bowiem podważenie zaufania do pieniądza papierowego, który jest podstawą współczesnych systemów finansowych.

Inicjatorem obecnego referendum jest Szwajcarska Partia Ludowa uchodząca za ugrupowanie konserwatywne. Przeciwko postulatom SPL zgodnie opowiadają się, oprócz banku centralnego, rząd oraz znaczna część parlamentu.

P
Data dodania: 2014-10-20 09:00:00
Artykul przeczytano 3222 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.