Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Czy Szwajcarzy zagłosują za złotem?

30 listopada 2014 roku Szwajcarzy mają się wypowiedzieć w referendum, czy chcą powrotu do standardu złota... przynajmniej częściowego. Droga do pełnego parytetu złota chyba jeszcze daleka.

Jednym z postulatów inicjatorów referendum jest doprowadzenie do zwiększenia szwajcarskich rezerw złota do co najmniej 20% wszystkich aktywów. Centralny bank Szwajcarii miałby zakaz sprzedawania narodowego złota, a także zobligowany by został do odzyskania tego, które w ostatnich latach zostało wyprzedane. Najwięcej złota Helwetów znajduje się w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie.

"Szwajcarzy generalnie są narodem bardzo przywiązanym do złota oraz do stabilnej i mocnej waluty. Jako ostatni kraj porzucili 100% oparcie waluty w złocie, zaledwie 15 lat temu. Mimo iż wydaje się to niewiarygodne, to aż do 1999 roku szwajcarski frank miał całkowite oparcie w kruszcu" - pisze na swoim
blogu "Independent Trader". Odejście Szwajcarów od 100-procentowego parytetu złota nastąpiło w wyniku nacisków międzynarodowych organizacji finansowych, takich np. jak MFW. Proces odchodzenia Szwajcarów od złota opisał w książce "Złoty spisek" Ferdinand Lips. Podkreśla on, że przystąpienie Szwajcarii do MFW nie wyszło jej na zdrowie, gdyż już sam ten fakt narzucał konieczność zerwania więzów łączących franka ze złotem. Twierdzi on ponadto, że społeczeństwo szwajcarskie zostało w latach 90-tych wprowadzone w błąd przez międzynarodową finansjerę oraz lokalnych polityków. "Zanim Szwajcaria przyłączyła się do organizacji powołanych do życia w Bretton Woods, propagandowa machina rządu sprzedała opinii publicznej informację o konieczności przystąpienia, tłumacząc, że chodzi o doskonalszą formę świadczenia pomocy innym krajom. Naród, który powołał do życia Czerwony Krzyż zawsze miał głębokie zrozumienie dla pomocy humanitarnej" - pisze Lips. Mimo tej propagandy referendum o mały włos nie zakończyło się fiaskiem, gdyż na tak zagłosowało tylko 55 procent obywateli.

Jaki przebieg będzie miało najbliższe referendum? Czy Szwajcarzy będą w stanie naprawić, choć częściowo, błąd sprzed kilkunastu lat?

P
Data dodania: 2014-10-09 14:31:24
Artykul przeczytano 1218 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.