Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Fikcyjni urzędnicy w Chinach

Chiny, najbardziej zaludniony kraj na świecie, postanowiły wypowiedzieć wojnę urzędnikom. A konkretnie tym urzędnikom, którzy ... istnieją tylko na papierze. Okazuje się, że w Państwie Środka, wypłacano pensję ponad 160 tysiącom fikcyjnych urzędników.


Pracowników administracji, którzy pobierali pensję za to, że nic nie robili, tropiono od roku w ramach akcji "oczyszczania sektora publicznego". Akcji patronował sam prezydent Chin, który zapowiedział, że dla nikogo nie będzie ulg, również dla wysoko postawionych funkcjonariuszy partyjnych. O tym, że Xi Jinping nie żartuje świadczy chociażby postępowanie prowadzone - jak podaje Bankier.pl - przeciwko "byłemu członkowi wpływowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Zhou Yongkangowi, najwyższemu dygnitarzowi oficjalnie podejrzanemu o korupcję w całej 65-letniej historii ChRL".

Według doniesień, największą liczbę, bo aż 56 tysięcy fikcyjnych stanowisk urzędniczych, zanotowano w prowincji Hebei.

Do tej pory media z lubością rozpisywały się o tym, jak to ciężko żyje się Chińczykom pracującym w prywatnych firmach, gdzie panuje wyzysk i niesprawiedliwość. Teraz jednak okazuje się, jak pasożytniczą rolę w chińskim społeczeństwie spełnia rozbudowany sektor publiczny. Cóż, tam, gdzie mamy do czynienia z działalnością nastawioną na zysk, czyli w sektorze publicznym, mamy zwykle do czynienia z racjonalizacją kosztów, natomiast tam, gdzie o zysk się nie zabiega, czyli w sektorze państwowym, czymś normalnym jest marnotrawstwo środków.

S
Data dodania: 2014-10-06 20:33:57
Artykul przeczytano 1322 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.