Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Szwajcarzy zdecydowali, że nie chcą państwowej służby zdrowia

U nas raczej nie do pomyślenia! Tymczasem Szwajcarzy wiedzą, co jest dla nich dobre. Tym razem chodzi o służbę zdrowia. W niedawnym referendum aż 62 procent mieszkańców tego kraju opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu państwowej służby zdrowia.


Reformę systemu postulowały ugrupowania lewicowe, argumentując, że prywatny system ubezpieczeń mocno obciąża budżety mieszkańców kraju. Sami Szwajcarzy okazali się mieć odmienne zdanie w tej sprawie. Jak podaje portal bankier.pl do pełnej jednomyślności było jednak daleko. Niemieckojęzyczni Szwajcarzy zagłosowali przeciwko pomysłom lewicy, natomiast te regiony, w których dominuje język francuski opowiedziały się za reformą systemu. Przeciwnicy upaństwawiania służby zdrowia twierdzą, że sprzyja on konkurencji firm ubezpieczeniowych, ta zaś pozytywnie wpływa na jakość świadczeń zdrowotnych, decydując o tym, że szwajcarska służba zdrowia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie.

P
Data dodania: 2014-10-02 14:37:13
Artykul przeczytano 1282 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.