Prelegenci konferencji PAFERE, Kraków 19-20 września 2014
Prelegenci konferencji PAFERE:




Michał Wojciechowski - profesor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, teolog, przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE, związany także z Centrum Adama Smitha. Autor wielu artykułów i książek poświęconych zagadnieniom religii i ekonomii takich jak "Wiara – cywilizacja – polityka", "Pochodzenie świata, człowieka, zła", "Moralna wyższość wolnej gospodarki", "W ustroju biurokratycznym", "Między polityką a religią", przeciwnik socjalizmu, działający na rzecz zbliżenia katolicyzmu z ideą wolności, w tym wolności gospodarczej.


Piotr Andrzejewski - polski polityk, adwokat, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, senator kilku kadencji, od 2011 sędzia Trybunału Stanu. Od niedawna pełni funkcję członka Rady Fundacji PAFERE. W 1980 został pierwszym konsultantem prawnym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Hucie Katowice, W czasie stanu wojennego pełnił funkcję obrońcy w licznych procesach politycznych działaczy opozycji. W 2010 roku był autorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP Traktatu Lizbońskiego.

Janusz Szewczak - prawnik, analityk gospodarczy, publicysta ekonomiczny, specjalista z zakresu finansów i prawa finansowego, bankowości, makroekonomii. Ekspert i Doradca Sejmowych Komisji Śledczych: d/s Prywatyzacji PZU oraz Komisji do spraw prywatyzacji banków. Pracownik Naukowy i Wykładowca Wydz. Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej. Publicysta ekonomiczny, autor licznych opinii i ekspertyz dotyczących procesów gospodarczych i przekształceń własnościowych. Główny Ekonomista SKOK

Aleksander Surdej - profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekonomista, kierownik Katedry Studiów Ekonomicznych, jest członkiem Team Europe - zespołu, który komentuje sprawy związane z Unią Europejską, a działa przy przedstawicielstwie UE w Polsce, redaktor i współredaktor książek: "Analiza ekonomiczna w polityce publicznej", "Wprowadzenie do problematyki globalnych reżimów regulacyjnych". Prowadzi również swój blog.

Ks. dr Marek Mierzyński - święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r., duszpasterz nauczycieli i wychowawców, duszpasterstwo studentów, Rycerstwo Niepokalanej, kręgi «Domowego Kościoła», opiekun grupy biblijnej, kapelan ZHP, katecheta, wykładowca w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Zajmuje się m.in. problematyką gender.
Ryszard Szewczyk - doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii – finansów międzynarodowych. Od września 2006 r. profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, w latach 2001- 2009 współzałożyciel i rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bochni. Zainteresowania naukowe: finanse międzynarodowe, bankowość, zarządzanie finansowe bankiem, rynki finansowe, teoria pieniądza.

Robert Jacek Moritz - absolwent Politechniki Warszawskiej, od lutego 2005 roku prezes zarządu ALTA S.A.. W 1991 r. założył firmę Robert J. Moritz & Co. Forwarding, w 1996 r. sprzedał pakiet udziałów firmy niemieckiemu przedsiębiorstwu Hellmann Worldwide Logistics. W konsekwencji firma zmieniła nazwę na Hellmann Moritz International Forwarders. W latach 1987-91 współtworzył, a następnie kierował firmą Servisco.

Dariusz Juruś - dr hab. na Uniwersytecie Śląskim, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (filozofia) i Politechniki Krakowskiej (architektura). Zajmuje się głównie filozofią polityki, w tym libertarianizmem, a także etyką i estetyką. Jest autorem książki „W poszukiwaniu podstaw libertarianizmu”. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Publikował w różnych czasopismach, m.in. w "Principiach" ("Czy Robert Nozick był libertarianinem?") i "Ruchu filozoficznym" ("Ekonomiczne i etyczne podstawy libertarianizmu").

Jacek Spendel - absolwent socjologii Uniwersytetu Śląskiego, twórca i dyrektor Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, projektu Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Od roku 2012 związany z European Students for Liberty, gdzie pełni funkcję koordynatora na Polskę, były prezes Stowarzyszenia KoLiber. Od wielu lat angażuje się w działalność Language of Liberty Institute – jest głównym organizatorem letnich obozów Liberty English Camp w Polsce.

Tomasz Błeszyński - Profesjonalista z wieloletnim doświadczeniem w zakresie obsługi rynku nieruchomości i inwestycji posiadający dogłębną znajomość polskiego i europejskiego rynku nieruchomości. Doradca rynku nieruchomości od 2001 roku. Pośrednik w obrocie nieruchomościami od 1990 roku. 2002 r. - do chwili obecnej - członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministerstwie Budownictwa ds. nadawania uprawnień zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami. 2007 r. - obrońca z urzędu decyzją Ministra Budownictwa.


Rafał Małeska - Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Technische Universität Berlin, odbywał praktyki we Wiedniu, Monachium, Pretorii, Dhakce, Bejrucie i Berlinie. Interesuje się sposobami gospodarowania, uwarunkowaniami historyczno-kulturowymi z których te sposoby wynikają, zróżnicowaniem zamożności społeczeństw; poszukuje drogi do życia w szczęściu. Autor zwycięskiej pracy w konkursie Magister PAFERE "Systemy gospodarcze świata a poziom życia ludności".
Gerard Zaręba - Członek Zarządu Fundacji Rozwoju Regionów
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.