Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Prof. Adam Heydel - życie i twórczość

W ostatnim czasie, w związku z renesansem w III RP myśli narodowej, coraz częściej nawiązuje się do tradycji ruchu narodowego w Polsce. Poszukuje się punktów odniesienia, czegoś do czego można by się odwołać, postaci, z których można by czerpać dziedzictwo.

Warto przy tej okazji przypomnieć ważną postać przedwojennego ruchu narodowego, prof. Adama Heydela. Był to ekonomista i to taki, który, podobnie jak prof. Roman Rybarski, z pewnością może zostać uznany za zwolennika wolnej gospodarki. Twórczość prof. Adama Heydela, również związanego z tradycją narodową, zadaje kłam tezie, że "narodowy" musi kojarzyć się z "socjalistyczny" czy "narodowo-socjalistyczny".

Przypominamy wykład Wojciecha Paryny poświęcony życiu i twórczości prof. Heydela, wygłoszony podczas konferencji PAFERE Liberty Weekend, która odbyła się w 2010 roku w Krakowie, a która poświęcona była m.in. przypomnieniu historii polskiej myśli ekonomicznej.


Data dodania: 2013-07-09 21:57:06
Artykul przeczytano 2014 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.