Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Granice państwa opiekuńczego - debata na "święto pracy"

1 maja czyli tzw. święto pracy wciąż obchodzone jest w III RP przez lewicę różnych odcieni jako okazja do zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec krwiożerczego kapitalizmu. Potępiają go postkomuniści, tzw. niepodległościowi socjaliści czy związki zawodowe, nawet te o rodowodzie antykomunistycznym.

Gdyby jednak przyjrzeć się współczesnemu państwu, również III RP, okazałoby się, jak wiele dawnych postulatów "klasy robotniczej" zostało zrealizowanych. Państwo opiekuńcze w obecnej postaci jest tego najlepszym dowodem. Czego zatem jeszcze domagają się socjaliści oraz podburzani przez nich zwykli ludzie? Dziś walka przenosi się m.in. w sferę obyczajowości. Dzisiejsze manifestacje 1-majowe są nośnikiem nie tylko haseł antykapitalistycznych ale także "antyseksistowskich", "antyfaszystowskich", "progejowskich", "feministycznych" itp.

Pozostańmy jednak przy państwie opiekuńczym... Przypominamy dziś relację z debaty jaka miała miejsce podczas zorganizowanej przez Fundację PAFERE konferencji "Państwo opiekuńcze a chrześcijaństwo". Odbyła się ona we wrześniu 2012 roku w Krakowie. Temat debaty: "Jakie są granice państwa opiekuńczego". Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, red. Stanisław Michalkiewicz, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, prof. Jerzy Żyżyński oraz prof. dr hab. Michał Wojciechowski. To taka mała odtrutka na okoliczność 1-majowego "święta pracy"...PSz
Data dodania: 2013-05-01 13:20:32
Artykul przeczytano 1791 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Thanks for shraing. What a pleasure to read!
Dodano: 2016-08-05 06:25:14
Dodał: ~lWhJQZdjz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.