Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Międzynarodowa konferencja na UKSW pt. "Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne" - relacja

O miejscu etyki i religii w czasach kryzysu  oraz rozmaitych receptach na uzdrowienie światowej gospodarki rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji „Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności – inspiracje religijne”. Spotkanie, organizowane przez Ministerstwo Gospodarki i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbyło się w siedzibie uczelni, 14 grudnia 2011 r. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Fundacji PAFERE, Piotr Toboła i Tomasz Tokarski.

Inspiracją dla organizatorów wydarzenia był dokument Papieskiej Rady Iustitia et Pax „O reformę międzynarodowego systemu finansowego i monetarnego w perspektywie władzy publicznej o uniwersalnej kompetencji”, ogłoszony w październiku 2011 r.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele nauk ekonomicznych, znawcy systemów finansowych i globalnej gospodarki, a także etycy biznesu. Pierwszą część imprezy stanowił panel dyskusyjny, prowadzony przez red. Romana Młodkowskiego, w którym udział wzięli m.in. Prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Prof. Paul Dembiński z uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii, Antonie Brunet, autor książki Imperializm ekonomiczny Państwa Środka oraz Song Hongbing, światowej sławy chiński ekonomista i autor książek z cyklu Wojna o pieniądz.

Z oczywistych względów, chiński gość, z racji swojej pozycji mający zarówno wiedzę, jak i wpływ na działania najludniejszego państwa świata w dziedzinie ekonomii, wzbudził największe zainteresowanie. Z tego też względu przedstawiciel PAFERE zapytał Song Hongbinga w wywiadzie, udzielonym specjalnie dla naszej Fundacji, o takie kwestie, jak: przyszłość euro, „swobody” ekonomiczne w Unii Europejskiej,  ocena kryzysu gospodarczego. Co ciekawe, autor Wojny o pieniądz, książki traktującej o kryzysach finansowych i gospodarczych, bankowości na świecie i wpływach na kursy współczesnych walut pozbawionych, jak wiadomo, oparcia chociażby w złocie, a także spekulacjach wyjaśniających mechanizmy i możliwości manipulacji pieniądzem, jest zwolennikiem unifikacji ekonomicznej i politycznej państw, i opowiada się – mimo wyraźnego sprzeciwu wobec antyrynkowej polityki tejże – za jednoczeniem się państw Azji na wzór Unii Europejskiej. Zapraszamy do wysłuchania wspomnianego wywiadu z Song Hongbingiem, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Piotr Toboła


Posłuchaj wywiadu z Song Hongbingiem ...

Obejrzyj wykład Song Hongbinga (po angielsku) ...

Obejrzyj fotoreportaż z konferencji ...

Data dodania: 2011-12-15 12:38:40
Artykul przeczytano 4929 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.