Andrzej Barański: Uczciwość w biznesie się opłaca (wideo)

Wyrosłem w atmosferze wielkiej chwały przemysłu w międzywojennej Polsce. Ojciec, który zakładał firmę "Herbewo", po jej nacjonalizacji przesiedział 6 lat w komunistycznym więzieniu za obronę... Więcej »

Dobra rzadkie i ubodzy

Papież Franciszek ustanowił ostatnią niedzielę (19 listopada 2017) przed Uroczystością Chrystusa Króla Światowym Dniem Ubogich. Papież pragnie zwrócić uwagę, że miłość wobec bliźniego w potrzebie musi... Więcej »

PAFERE otwiera się na myśl Chestertona

Był zdecydowanym zwolennikiem wolności i własności. Jednocześnie odrzucał kapitalizm z jego monopolami jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa – jako ustroje w równym stopniu krępujące indywidualizm... Więcej »

Szwajcarzy o Polsce i Polakach - na Święto Niepodległości

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy - pozdrawiali... Więcej »

Inflacja jest tą formą podatku, który można nałożyć bez ustawy
Milton Friedman

Nasz dorobek

Przedstawiamy nagrodzone prace magisterskie

Przedstawiamy Państwu prace, które nagrodzone zostały w II edycji konkursu Magister PAFERE na najlepsze prace magisterskie w dziedzinie ekonomii. Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce 27 lutego 2010 roku w Warszawie. Życzymy przyjemnej lektury (wszystkie prace zapisane są w formacie PDF).PAFERE Liberty Weekend 2010, Kraków, 23-24 października 2010

PAFERE Liberty Weekend tym razem odbył się w Krakowie. Sala konferencyjna firmy HERBEWO z ledwością pomieściła wszystkich uczestników konferencji. Dwa dni wykładów to przybliżenie polskiej myśli wolnościowej oraz ukazanie nieznanej historii XIX-wiecznego kapitalizmu. W tegorocznym PLW uczestniczyli goście m.in. z Czech i USA.

PAFERE Liberty Weekend, Kraków, 23-24 października 2010

Relacja z PLW 2010...Liberty Camp, Sulejów k/Piotrkowa Trybunalskiego, wrzesień 2010

W dniach 13-19 września 2010 roku w miejscowości Sulejów, nad Pilicą odbył się zorganizowany przez naszą Fundację drugi Liberty Camp, obóz językowy, podczas którego naukę języka angielskiego łączy się z poznanwaniem ideii wolnościowej. Na obóz przyjechała młodzież nie tylko z Polski ale równiż z Włoch, Rosji, Albanii i Białorusi. Oprócz wykładów na obozie miały miejsce wspólne ogniska, wycieczki itp.

Liberty Camp, Sulejów, wrzesień 2010Budowanie społeczeństwa komercyjnego. Kultura a droga do zamożności - 19 maja 2010 Kraków

W Krakowie, wspólnie z Acton Institute organizowaliśmy konferencję o tytule jak wyżej... Wśród gości znaleźli się m.in. Leszek Balcerowicz, o. Maciej Zięba, John O'Sullivan, o. Robert Sirico, prof. Jan Kłos. PAFERE reprezentował p. Andrzej Barański.

Budowanie społeczeństwa komercyjnego. Kultura a droga do zamożności - 19 maja 2010 Kraków - fotoreportaż

Relacja z konferencji...

Wykłady na wideo...   "Przedsiębiorca - zawód czy powołanie?", Łódź, 26 marca i Kraków 27 marca 2010

"Przedsiębiorca - zawód czy powołanie?" to cykl konferencji organizowanych przez Fundację PAFERE. Jedna z nich odbyła się w Łodzi i Krakowie. Współorganizatorem tego spotkania było Stowarzyszenie KOLIBER. Poza wykładem p. Wojciecha Kubania, prywatnego przedsiębiorcy, członka Rady Programowej PAFERE, odbył się również koncert Martina Lechowicza, pieśniarza, w tekstach którego temat wolności zajmuje jedno z naczelnych miejsc.   

Konferencja: Przedsiębiorca - zawód czy powołanie? (26 marca 2010 Łódź i 27 marca 2010 Kraków)Michael Reagan w Polsce, listopad 2009

Michael Reagan, syn nieżyjącego prezydenta USA Ronalda Reagana, odwiedził Polskę w listopadzie 2009 roku. Na zaproszenie PAFERE spotkał się z ludźmi w Warszawie i w Toruniu. Był gościem prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego oraz spotkał się z posłami polskiego parlamentu. Zagościł w Radio Maryja i TV Trwam oraz spotkał się ze studentami WSKM w Totuniu.

Michael Reagan w Polsce, 10-12 listopada 2009

Podsumowanie wizyty Michaela Reagana...PAFERE LIBERTY WEEKEND, Warszawa, 19-20 września 2009

PAFERE LIBERTY WEEKEND 2010 to jak dotąd chyba nasze największe przedsięwzięcie. Dwudniowa, międzynarodowa konferencja, podczas, której zaprezentowali swoje wykłady goście m.in. z Francji, Stanów Zjednoczonych i Białorusi. Konferencja poświęcona twórczości Frederica Bastiata okazała się wielkim sukcesem.

PAFERE Liberty Weekend, Warszawa, 19-20 września 2009 - fotoreportaż

Przeczytaj relację...Liberty Camp, Sulejów k/Piotrkowa Trybunalskiego, wrzesień 2009

W dniach 12-18 września 2009 roku w miejscowości Sulejów, nad Pilicą odbył się zorganizowany przez naszą Fundację Liberty Camp, obóz językowy, podczas którego naukę języka angielskiego łączy się z poznanwaniem ideii wolnościowej. Na obóz przyjechała młodzież z całego świata. Oprócz wykładów na obozie miały miejsce wspólne ogniska, wycieczki itp.

Liberty Camp, Sulejów, wrzesień 2009...Nagroda im. Sir Antony Fishera dla Fundacji PAFERE, 25 kwietnia 2009 r.

W dniu 25 kwietnia 2009 roku w Los Angeles miała miejsce uroczystość wręczenia Fundacji PAFERE nagrody im. Sir Antony Fishera, ufundowanej przez Fundację Atlas. Nagroda przyznana została za książkę prof. Michała Wojciechowskiego, przewodniczącego Rady Programowej PAFERE, "Moralna wyższość wolnej gospodarki". W imieniu Fundacji odebrali ją: założyciel i prezes PAFERE, Jan Michał Małek oraz wiceprezes Fundacji Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Czytaj całość i zobacz fotoreportaż... Prof. Ken Schoolland w Polsce, marzec 2009 r.

Goszczący w Polsce na zaproszenie Fundacji PAFERE prof. Ken Schoolland odwiedził Łódź, Białystok, Sosnowiec, Opole i Warszawę. Przedstawiamy Państwu relacje z pobytu profesora w naszym kraju...

Relacja z Sosnowca, Opola i Warszawy

Relacja z Łodzi...

Relacja z Białegostoku...Nagroda Templetona dla Fundacji PAFERE, 13 listopada 2008 r.

13 listopada przed południem odbyła się specjalna sesja, której częścią było uroczyste wręczenie tegorocznych nagród im. Templetona. Okolicznościowy medal i kopertę z czekiem z rąk wiceprezes Fundacji ATLAS Jo Kwong ze strony Fundacji PAFERE odebrał Paweł Toboła-Pertkiewicz. Przypominamy, że Fundacja PAFERE otrzymała wyróżnienie w kategorii Etyka i wartości przyznawanej młodym instytutom. 

Czytaj całość i zobacz fotoreportaż... Daniel Mitchell w Polsce - 1-3 kwietnia 2008 r

W dniach 1-3 kwietnia 2008 roku gościł w Warszawie na zaproszenie Fundacji PAFERE, dr Daniel Mitchell, ekspert podatkowy CATO Institute. W czasie trzydniowej wizyty nasz gość odbył kilkanaście spotkań, wygłosił pięć prezentacji, a także udzielił kilku wywiadów mediom. W wykładach dr. Mitchella uczestniczyło łącznie ok. 300 studentów, przedsiębiorców i innych osób...

Czytaj całość i zobacz fotoreportaż...Prof. Thomas E. Woods w Polsce - 2-6 grudnia 2007 r.

W dniach 2-6 grudnia 2007 roku gościł w Polsce na zaproszenie PAFERE, prof. Thomas E. Woods. W ciągu tych kilku dni profesor, pokonując wraz z przedstawicielami PAFERE, Pawłem Tobołą-Pertkiewiczem i Pawłem Sztąberkiem, oraz tłumaczem, Marcinem Piotrowskim, prawie 1500 km, odwiedził 8 miast, wygłosił 9 prelekcji, udzielił kilku wywiadów, w tym m.in. Radiu Katowice, Katolickiemu Radiu Lublin, Polskiemu Radiu oraz portalowi Myśl.pl i gazecie studentów UKSW...

Czytaj całość i zobacz fotoreportaż... Alejandro Chafuen w Polsce - 10-13 października 2007 r

W dniach 10-13 października 2007 roku przebywał w Polsce, na zaproszenie Fundacji PAFERE, prezes Atlas Economic Research Foundation ze Stanów Zjednoczonych, dr Alejandro A. Chafuen. Gość naszej Fundacji odwiedził Toruń, Katowice, Opole, Poznań oraz Warszawę. Spotkał się z setkami słuchaczy, w tym z liczną grupą duchownych oraz studentami seminariów, przemawiał do setek tysięcy telewidzów Telewizji TRWAM, podpisał wiele książek, udzielił kilku wywiadów

Czytaj całość i zobacz fotoreportaż... Wizyta Marta Laara w Polsce, 9-11 marca 2006 roku

Małgorzata Thatcher mówi o nim nie inaczej jak: „mój najlepszy uczeń”. Jednak 42-letni, dwukrotny premier Estonii Mart Laar, w radykalizmie reform przebił swoją zasłużoną mentorkę, gdyż nawet Żelazna Dama nie zdołała wprowadzić w swoim kraju podatku liniowego – Estonia dokonała tego jako pierwsza w Europie. Dzięki Fundacji PAFERE, Polacy mieli okazję posłuchać jak estoński mistrz liberalizmu przeobraził swoją ojczyznę w mały, wielki kraj.Wizyta ks. Roberta Sirico w Polsce, 23-25 września 2005 roku

Na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji na Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego w dniach 23-25 września 2005 roku gościł w Polsce wybitny katolicki myśliciel, ks. Robert A. Sirico, założyciel i prezydent Instytutu im. Lorda Actona. Z okazji przyjazdu do Polski znamienitego gościa, Fundacja PAFERE wydała zbiór jego esejów zatytułowany: Religia, wolność, przedsiębiorczość. W trakcie 3-dniowej wizyty ksiądz Sirico odprawił mszę świętą i wygłosił kazanie dla wiernych, a także miał dwa odczyty na temat poszanowania 7. i 10. przykazania. W niedzielę wystąpił również na falach Radia Maryja i telewizji TRWAM.

Czytaj całość...

Zobacz fotoreportaż...Etyczne Fundamenty Gospodarki, Kraków 13-14 października 2003 roku

Jednym z pierwszych wydarzeń zorganizowanych przezPolsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego była międzynarodowa konferencja pt. „Etyczne Fundamenty Gospodarki”. Jej podstawowym celem było uświadomienie Polakom, że budowa życia ekonomicznego i społecznego wolnej Polski nie może odbywać się w oderwaniu od wartości etycznych.  Konferencja odbyła się w dniach 13-14 października 2003 roku w Krakowie gromadząc wielu znakomitych intelektualistów ze Stanów Zjednoczonych.
Czytaj całość...